Presunúť na hlavný obsah

Elton John

spevák, klavírista, skladateľ
Elton John

Elton John

spevák, klavírista, skladateľ
Miesto narodenia:
Pinner, Greater, Londýn, Veľká Británia
Partner/ka:
David Furnish
Rodinný stav:
rozvedený
Vek:
74
Výška:
172 cm
Znamenie:
baran
Povolanie:
spevák, klavírista, skladateľ
Osobný web:
www.eltonjohn.com

Detstvo a štúdium


Vyrastal u starých rodičov z matkinej strany. Rodičia sa vzali až keď mal šesť rokov a vtedy sa spoločne presťahovali. Študoval na „Pinner Wood Junior School“, „Reddiford School“ a „Pinner County Grammar School“. Ešte pred maturitou odišiel zo školy, aby sa pokúsil o hudobnú kariéru.

Kariéra


Od roku 1961 hral v skupine „Bluesology“ ako klavirista, má klasické hudobné vzdelanie. O štyri roky neskôr vyšla jeho pieseň „Come Back Baby“. O rok neskôr sa rozšírila a názov sa zmenil na „John Baldry Show“. Frontmanom sa stáva Long John Baldry.
V roku 1967 začala dlhoročná Eltonova spolupráca s textárom Bernim Taupinem. Prvýkrát sa ich spoločná skladba objavila na b-strane hitového singlu Johna Baldryho, „Let The Heartaches Begin“, jej názov bol „Lord You Made The Night Too Long“, z ktorej pochádza aj umelecký pseudonym Elton John.
Od roku 1968 začali skladať pre firmu „Dick James Music“. V marci toho istého roku vyšiel Eltonov prvý, no neúspešný singel, „I´ve Been Loving You Too Long“.
Komerčný úspech zaznamenal až album „Elton John“, a to najprv v USA. Nasledovali ďalšie úspešné albumy „Tumbleweed Connection“, „Honky Chateau“, „Don´t Shoot Me“, „I´m Only The Piano Player“, „Yellow Brick Road“, „Caribou“ a „The Greatest Hits“, ktoré sa umiestnili na popredných miestach v anglických i amerických rebríčkoch.
Účinkoval aj vo filmovej verzii rockovej opery Tommy. Od roku 1973 má vlastnú gramofónovú značku Rocket.
V druhej polovici 70. rokov jeho sláva trošku ustúpila, ale aj vtedy vydal úspešné nahrávky.
Od polovice 80. rokov sa stále častejšie zúčastňuje charitatívnych akcií. V roku 1997 získal za skladbu, „Candle in The Wind“, Grammy. Táto pieseň bola venovaná pamiatke na princeznú Dianu. Stala sa najpredávanejším singlom všetkých čias.