Presunúť na hlavný obsah

Július Satinský

slovenský herec, komik, dramatik, spisovateľ a autor literatúry pre deti
Július Satinský

Július Satinský

slovenský herec, komik, dramatik, spisovateľ a autor literatúry pre deti
Miesto narodenia:
Bratislava
Partner/ka:
Viera Satinská
Rodinný stav:
ženatý
Vek:
61
Znamenie:
lev
Povolanie:
slovenský herec, komik, dramatik, spisovateľ a autor literatúry pre deti

Zaujímavosti


Július Satinský sa narodil v Bratislave, presnejšie na Dunajskej ulici, o ktorej rozpráva aj vo svojej knihe Chlapci z Dunajskej ulice. V roku 1958 vyhral recitačnú súťaž Hviezdoslavov Kubín.
Vyštudoval pedagogiku na Strednej pedagogickej škole, profesiu učiteľa, ktorú však nikdy nevykonával. Jeho najväčšou túžbou bolo odjakživa herectvo, na ktoré ho neprijali.
V rokoch 1962 - 1966 vyštudoval vysokú školu múzických umení v odbore dramaturgia a ako dramaturg v rokoch 1964 – 1967 pracoval v Československej televízii v Bratislave.

Od roku 1959, spolu s Milanom Lasicom, vystupovali ako komická dvojica v autorských reláciách. Po roku 1968, v období normalizácie, po zákaze činnosti na Slovensku, pôsobí aj s Milanom Lasicom dva roky v českom divadle Večerní Brno a v rokoch 1972 – 1978 v spevohre Novej scény v Bratislave. V roku 1978 prestúpil do činohry Novej scény.
Najpopulárnejšími sa stali účinkovaním v kabaretnom programe "Ktosi je za dverami". Pre pána Júliusa bolo najcharakteristickejšie glosovanie aktuálnych tém a poznávanie „čŕt Slovákov“.


Jeho prvou manželkou bola členka Baletu SND, tanečnica Lúčnice a prekladateľka z angličtiny a španielčiny Oľga Lajdová. V roku 1985 (po dvadsiatich rokoch manželstva) zomrela – utopila sa pri kúpaní v Karibskom mori na Amerických Panenských ostrovoch, pričom tam je aj pochovaná.
So svojou druhou manželkou (od roku 1985) MUDr. Vierou Satinskou má dcéru Luciu a syna Jána.


V roku 1989 dostal titul zaslúžilý umelec. Slovenská astronomická spoločnosť po ňom pomenovala planétku 15946 Satinský, objavenú 8. januára 1998 A. Galádom a A. Pravdom na Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu Modra-Piesky.
Vyznamenaný Medailou Za zásluhy in memoriam (2003). Od septembra 2006 opäť „načúva" zvukom Dunajskej ulice, avšak v podobe svojej sochy Júliusa Satinského, ktorú slávnostne odhalil Milan Lasica.

Július Satinský podľahol rakovine 29. decembra 2002 vo veku 61 rokov.