Presunúť na hlavný obsah

Daniel Radcliffe

filmový a divadelný herec

Daniel Radcliffe

filmový a divadelný herec
Miesto narodenia:
Londýn, Anglicko
Partner/ka:
Erin Darke
Rodinný stav:
slobodný
Vek:
34
Výška:
165 cm
Znamenie:
lev
Povolanie:
filmový a divadelný herec
Osobný web:
www.danradcliffe.co.uk

Britský filmový, divadelní a televízny herec, známy predovšetkým stvárnením úlohy Harryho Pottera v sérii rovnomenných filmov o mladom čarodejníkovi podľa kníh anglickej spisovateľky J.K. Rowlingovej.

Kariéra


Aj keď si jeho rodičia nepripúšťali, že by sa z ich syna mohol stať profesionálny herec, malý Daniel ich presvedčil, aby poslali jeho fotografiu do televíznej spoločnosti BBC, ktorá vyberala potenciálnych uchádzačov na úlohu mladého Davida Copperfielda. Nasledovalo päť skúšok a napokon sa mu podarilo túto úlohu v adaptácii románu Charlesa Dickensa získať. Pri nakrúcaní tohto filmu sa stretol s herečkou Maggie Smith, ktorá si s ním zahrala aj neskôr v Harrym Potterovi v úlohe profesorky MgGonagallovej.
Najväčší úspech mu priniesla práve táto séria filmov o mladom čarodejníckom učňovi – sirote s nadprirodzenými schopnosťami, ktorá musí znášať nepríjemné zaobchádzanie zo strany svojich príbuzných, ale najmä prekonávať úskalia v čarodejníckom svete.
Dodnes všetky pokračovania tohto čarodejníckeho eposu lámu rekordy návštevnosti v kinách. Za stvárnenie Harryho Pottera získal nemalé uznanie a mnoho ocenení filmových organizácií a klubov.

Premena z detského na dospelého herca začala televíznym seriálom Extras. Neskôr si zahral aj vo filmoch Žena v čiernom, Horns, Victor Frankenstein. Najnovšie sa objaví v pokračovaní úspešného filmu Podfukári.

Okrem filmovania si zahral aj v niekoľkých divadelných predstaveniach. Najznámejšie je asi Equus, v ktorej sa objavil aj nahý, ale svojim výkonom sa mu podarilo presvedčiť skeptických kritikov, že nie je len Harry Potter.

Zaujímavosť


Daniel Radcliffe hrá na basovú gitaru, rád sleduje preteky Formula 1. Jeho obľúbené filmy sú Charlieho anjeli a Spider-man a seriál Simpsonovci.