Presunúť na hlavný obsah

Mária Šarapovová

Tenistka
Maria Sharapova

Mária Šarapovová

Tenistka
Miesto narodenia:
Ňagaň, Sibír, Rusko
Rodinný stav:
Slobodná
Vek:
34
Výška:
188 cm
Váha:
59 kg
Znamenie:
baran
Povolanie:
Tenistka
Osobný web:
www.mariasharapova.com

Informácie


Celým menom Marija Jurievna Šarapovová je ruská profesionálna tenistka. Je bývalá svetová jednička, momentálne(október 2012) je však na druhej priečke hodnotenia WTA. Celkovo získala 27 WTA titulov v dvojhre, vrátane štyroch Grand Slamových titulov. Po prvý krát sa stala jednotkou v auguste 2005.Najväčší prielom u nej nastal v roku 2004 v jej 17tich rokoch, keď porazila obhajujúcu šampiónku Serenu Williams vo Wimbledone. Po tejto výhre získala svoj prvý Grand Slamový titul a dostala sa do top 10 v rebríčku WTA. Následne na to vyhrala US Open 2006 a Australian Open 2008 ešte predtým ako bola nútená na 10 mesiacov prestať aktívne hrávať kvôli zraneniu ramena, ktoré viedlo k operácií. Do hry sa vrátila v máji 2009 a medzi top 10tku sa dostala v marci 2011, kedy získala svoj štvrtý Grand Slam a to French Open 2012. Týmto sa stala šiestou ženou, ktorá získala všetky Grand Slamové tituly. V ten istý rok vyhrala aj striebornú medailu z olympijských hier v Londýne, kde prehrala vo finále so Serenou Williams.

Osobný život


Marijiny rodičia sú Yuri a Elena, obaja sú z Gomelu v Bielorusku. Po incidente v Černobyle sa odsťahovali z rodného mesta. Bolo to v čase krátko po narodení Mariji. Keď mala dva roky nasťahovali sa do Sochi, kde sa jej otec spriatelil s Aleksandrom Kafelnikovom, ktorého syn, Yevgeny, vyhrá dva Grand Slamové tituly a stane sa prvým ruským tenisovým hráčom, ktorý sa prebojuje na prvú priečku svetového rebríčka. Aleksandr dal Mariji jej prvú tenisovú raketu. Vtedy mala štyri roky a začala pravidelne trénovať so svojim otcom v parku. Prvé tenisové lekcie jej dal ostrieľaný tréner Yuri Yutkin, ktorý bol okamžite očarený jej hrou, hlavne koordináciou očí a rúk.


Zaujímavosti


Šarapovová tiež získala niekoľko modelingových zákaziek. Objavila sa napríklad v Sports Illustrated oblečená v plavkách. Bola obsadená vo viacerých reklamných spotoch pre značky ako Nike, Prince and Canon, ako aj pre viacero módnych domov, napríklad pre Cole Haan. Bola najviac vyhľadávaný športovec na vyhľadávači Yahoo! v rokoch 2005 a 2008. Magazín time ju zaradil medzi 30 najväčších legiend ženského tenisu minulosti, súčasnosti a budúcnosti.

Úspechy


Grand Slam

Australian Open Víťazka (2008)

French Open Víťazka (2012)

Wimbledon Víťazka (2004)

US Open Víťazka (2006)27 titulov WTA

4 tituly ITF

strieborná medaila z olympijských hier v Londýne 2012