Presunúť na hlavný obsah

Christina Aguilera

speváčka

Christina Aguilera

speváčka
Miesto narodenia:
New York
Rodinný stav:
rozvedená
Vek:
42
Výška:
157 cm
Váha:
47 kg
Znamenie:
strelec
Povolanie:
speváčka
Osobný web:
www.christinaaguilera.com

Detstvo


Celým menom Christina María Aguilera, americká speváčka a herečka. Nemala ľahké detstvo, otec matku bil, čo speváčku výrazne ovplyvnilo aj v jej tvorbe. O jej nešťastnom detstve hovorí napríklad pieseň „I´m OK“, z úspešného tretieho albumu „Stripped“. Svoju lásku a obdiv k matke vyjadrila v skladbe „Oh Mother“ z rovnakého albumu a v prvom albume tiež piesňou, ktorá sa stala aj singlom s názvom „I turn to you“.
Po jej ťažkých skúsenostiach v detstve sa Christina rozhodla pomáhať matkám v núdzi. Je tiež aktivistkou boja proti AIDS. Svoje svadobné dary venovala ľuďom postihnutým hurikánom Katrina.

Kariéra


Prvýkrát sa objavila v televízii v roku 1990 v súťaži „Star Search“ a neskôr v rokoch 1993 a 1994 začala účinkovať v detskej televíznej šou „The Mickey Mouse Club“, kde sa zoznámila s Britney Spears a Justinom Timberlakeom.

Jej babka ju v spievaní výrazne podporovala a bola to práve ona, kto poslal nahrávku do konkurzu, na základe ktorého dostala ponuku naspievať skladbu „Reflection“, ktorá sa stala titulnou piesňou animovaného filmu Mulan z roku 1998. Hneď na to podpísala nahrávaciu zmluvu s RCA Records.

Dodnes nahrala šesť štúdiových albumov: Christina Aguilera (1999), Mi Reflejo (2000), My Kind of Christmas (2000), Stripped (2002), Back to Basics (2006) a Bionic (2010). Dokopy predala asi 42 miliónov nosičov.

V roku 2001 bola Christina spolu s Pink, Myou a Lil`Kym prerobili hit „Lady Marmelade“ pre soundtrack k filmu Moulin Rouge. Pieseň im zaistila cenu Grammy Award a zaradila sa na prvé miesta hitparád.

Za svoje vzory v oblasti hudby považuje najmä Ettu James, interpretku legendárnej skladby „At Last“, ktorú pravidelne zaraďuje do svojho repertoáru.

Christinin hlas je štvor-oktávový soprán. V roku 2010 sa objavila vo svojom prvom celovečernom filme „Burlesque“, kde sekundovala speváckej dive Cher.