Presunúť na hlavný obsah

Jessica Alba

herečka

Jessica Alba

herečka
Miesto narodenia:
California, USA
Partner/ka:
Cash Warren
Rodinný stav:
vydatá
Vek:
39
Výška:
165 cm
Váha:
53 kg
Znamenie:
býk
Povolanie:
herečka

Detstvo a štúdium

Má zaujímavo zmiešané korene. Po otcovi v nej koluje mexická krv a po matke dánska a francúzska. Má o rok mladšieho brata Joshuu. Otec pracoval v leteckých ozbrojených jednotkách, takže sa kvôli jeho práci často sťahovali.

Záujem o herectvo prejavila už ako päťročná, v dvanástich už navštevovala prvé lekcie herectva. V šestnástich rokoch zmaturovala a odvtedy sa venuje len svojej profesii herečky. Univerzitné vzdelanie jej podľa všetkého vôbec nechýba. Jessica vyrastala v prostredí uznávajúcom kresťanské hodnoty, kde však nebola príliš obľúbená kvôli svojmu prirodzenému pôvabu, ktorý jej, podľa jej slov, mnohí vyčítali.

Kariéra

Prvý raz sa mala objaviť v malej úlohe v komédii „Všetko je dovolené“ (Camp Nowhere), ale vďaka ochoreniu pôvodne zamýšľanej predstaviteľke ústrednej postavy príbehu a vďaka jej vlasom, ktoré jej dodávali na originalite jej napokon zverili hlavnú úlohu.

Účinkovala v niekoľkých televíznych reklamách a nezávislých filmoch. V obľúbenom komediálnom seriáli pre mládež „Tajuplný svet Alex Mackovej“ (The Secret World of Alex Mack) sa objavila v troch epizódach, stvárnila snobku, ktorá hlavnej hrdinke trochu znepríjemní život. V prvých dvoch sériach úspešného seriálu o delfínovi „Flipperovi“ si zahrala Mayu.

Ďalšie známejšie projekty sú napríklad seriál „Loď lásky“ (Love Boat), kde si zahrala dievča zamilované do mladého syna kapitána lode. Zahrala si aj v dvoch epizódach kultového „Beverly Hills 90210“.

V roku 1999 získala menšiu úlohu „barbieny“ Kirsten Liosis vo veľmi úspešnej romantickej komédii „Nepobozkaná“ (Never been kissed) s Drew Barrymore v hlavnej úlohe. Väčšiu úlohu získala v horore „Ruka Zabijak“ (Idle Hand). Jej herecké výkony začali budiť pozornosť a dostávala čoraz lepšie filmové ponuky. V tom istom roku sa jej podarilo získať hlavnú úlohu v thrilleri „Paranoia“ (Paranoid).

Zlom v jej kariére však prišiel o rok neskôr, keď ju obsadili do hlavnej úlohy úspešného seriálu „Temný anjel“ (Dark Angel). Odvtedy sa jej ponuky na hlavné úlohy začali len tak sypať. V roku 2002 si po boku charizmatického britského herca Hugha Dancyho zahrala jeho „Slovník do postele“ v rovnomennom filme (The Sleeping Dictionary).

Rok 2003 jej priniesol úspešnú tanečnú snímku „Honey“, kde predviedla, že okrem hrania vie aj slušne tancovať. V roku 2004 sa objavila v menšej úlohe v horore „A Dream of Color in Black and White“ a tiež začala natáčať triler „Do hlbiny“ (Into the Blue), kde spolu s Paulom Walkerom stvárnili ústredné postavy príbehu.

Rok 2005 bol pre Jessicu v znamení adaptácií komixových predlôh. Najprv si zahrala v „Sin City-meste hriechu“ (Sin City), kde si strihla úlohu barovej tanečnice Nancy Callahanovej a potom sa jej ušla jedna z hlavných úloh vo „Fantastickej štvorke“ (Fantastic Four). V ďalšom roku dokončila prácu na filmoch „Prebudenie“ (Awake) a „Pritiahni si šťastie“ (Good Luck Chuck) a aj pokračovaní „Fantastickej štvorky“ (Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer“).

V roku 2007 natočila remake pôvodného hongkongského thrilleru „Oko“ (The Eye), kde stvárnila slepé dievča Alison, ktoré podstúpi operáciu rohovky. Tá má však vedľajšie následky a kvôli tomu môže vidieť nepredstaviteľné až desivé javy.

V roku 2008 prijala úlohu v trošku uletenej komédii „Guru lásky“ (The Love Guru). O dva roky na to sa objavila vo viacerých projektoch, a to v romantickej komédii „Valentín“ (Valentine´s day) s bohatým hollywoodským obsadením, v akčnej komédii „Machete“, v krimi dráme „Vrah vo mne“ (The Killer Inside Me) a v pokračovaní úspešnej komédii „Foter je lotor“ s Benom Stillerom a Robertom De Nirom s názvom „Fotri sú lotri“.

V kinách sme ju mali možnosť vidieť aj v roku 2011, a to v pokračovaní dobrodružnej komédie určenej najmä detskému divákovi „Spy Kids 4D: Stroj času“ (Spy Kids 4: All the Time in the World).

V roku 2014 sa objavila v druhej časti komiksovej adaptácie „Sin City-mesto hriechu 2“. Dodnes účinkuje v úspešných filmoch.

Súkromie

Jej prvou, takmer dvojročnou, vážnou známosťou bol jej seriálový partner z Temného anjela, Michael Weatherly. Potom mala veľmi krátku známosť s modelom Jeanom Paulom a špekulovalo sa tiež o vzťahu s baseballovým hráčom Derekom Jeterom. V súčasnosti je vydatá za producenta Casha Warrena, s ktorým sa zoznámila pri natáčaní Fantastickej štvorky, kde pracoval ako asistent režiséra.

V súčasnosti majú už dve deti, dcéry Honor Marie Warren a Haven Garner Warren.

Zaujímavosť

Jessica mala v mladosti pomerne časté zdravotné problémy: dvakrát jej zlyhali pľúca, trpela zápalmi pľúc 4-5 krát ročne, mala tiež astmu, zápal slepého čreva a cystu na mandliach. Po tom, čo rodina prestala cestovať a v jej deviatich rokoch sa znovu usadila v Kalifornii, jej zdravotné problémy ustali.

Okrem zdravotných problémov v detstve, prekonala v roku 2001 ochorenie obličiek a približne v tom čase si vraj privodila údajnú anorexiu, a okrem toho trpí tzv. ‚chorobou‘ z pohybu (kinetózou), ktorá sa prejavila až po detstve.

Už od dvanástich rokov si pripravovala vlastné nízkoenergetické jedla, pretože rodičia boli vždy obézni. Dnes tiež pravidelne cvičí.

Vďaka prirodzenej kráse sa nevyhla ani ponukám na nahé filmové scény, ktoré však odmietla. Časopis Playboy umiestnil jej fotografiu na titulnú stranu bez jej dovolenia, za čo sa Jessica s vedením časopisu súdila. Dohodla sa na vyrovnaní vo forme nešpecifikovanej finančnej čiastky, ktorú časopis poukázal na konto jednej z nadácií, ktorú Jessica podporuje.

Filmografia

2019: Killers Anonymous

2017: El Camino Christmas

2016: Dear Eleanor

2016: Mechanic: Resurrection

2016: Veil, The

2015: Barely Famous (TV seriál)

2015: Takmer normálne dievča

2015: Vincentov svet

2015: Wright Girls, The

2014: How to Make Love Like an Englishman

2014: Sin City: Ženská, pre ktorú by som vraždil

2014: Spoils of Babylon, The (TV seriál)

2014: Stretch

2013: A.C.O.D.

2013: Machete zabíja

2013: Útek z planéty Zem

2012: It Has Begun: Bananapocalypse

2011: Poem is..., A (TV seriál)

2011: Spy Kids 4D: Stroj času

2010: Fotri sú lotri

2010: Invisible Sign, An

2010: Killer Inside Me, The

2010: Machete

2010: Valentín

2008: Love Guru, The

2008: Oko

2007: Bill

2007: Fantastická štvorka a Silver Surfer

2007: Nabúchaná

2007: Pikantných 10

2007: Prebudenie

2007: Pritiahni si šťastie

2005: Do hlbiny

2005: Fantastická štvorka

2005: Office, The (TV seriál)

2005: Sin City - mesto hriechu

2003: Honey

2003: Slovník do postele

2000: Dark Angel (TV seriál)

2000: Dark Angel (TV film)

2000: Paranoja

1999: Nepobozkaná

1999: P.U.N.K.S.

1999: Ruka zabijak

1996: Too Soon for Jeff (TV film)

1995: Nové Flipperove dobrodružstvá (TV seriál)

1995: Venus Rising

1994: Nemocnica Chicago Hope (TV seriál)

1994: Pohotovosť (TV seriál)

1994: Tajný svet Alex Mackovej (TV seriál)

1994: Všetko je dovolené!