Presunúť na hlavný obsah

David Duchovny

herec

David Duchovny

herec
Miesto narodenia:
New York
Rodinný stav:
rozvedený
Vek:
60
Výška:
184 cm
Znamenie:
lev
Povolanie:
herec

Ďalšie infromácie


David pochádza z troch detí, má brata Daniela a sestru Laurie. V jeho 11-tich rokoch sa rodičia rozviedli. David ostal so svojou mamou, učiteľkou, v New Yorku.
David študoval na prestížnej súkromnej škole Princeton anglickú literatúru. Vynikal aj v športe, keď reprezentoval basketbalový školský tím. Po absolvovaní Princetonu a získaní doktorátu nastúpil na Yale univerzitu, ale kvôli finančným problémom musel štúdium prerušiť. V snahe zarobiť si sa rozhodol, že šťastie skúsi v reklame, čo bolo rozhodujúcim momentom v jeho kariére.

Z reklamy sa veľmi rýchlo dostál do filmov, kde najskôr hrával iba menšie bezvýznamné úlohy. Vedľajšiu úlohu si zahral napríklad aj v komédii Beethoven. Prvú známejšiu rolu mu priniesli filmy Ruky od krvi a Kalifornia.

Najväčší zlom v Davidovej kariére nastal 10. septembra 1993, kedy bol obsadený do seriálu Akty X ako agent FBI Fox Mulder. V seriáli pôsobil až do roku 2001, kedy oznámil odchod kvôli úplnej vyťaženosti seriálom.

Rozhodnutie sa mu oplatilo, keď figuroval vo viacerých hlavných úlohách filmov (Evolúcia, Vráť sa mi). Úspechom bol film Nezabudnuteľné detstvo, ktorý si aj sám režíroval. Ďalšou známou rolou, ktorou sa preslávil po celom svete, je úloha spisovateľa v americkom seriáli Californication.

David má s americkou herečkou, Teou Léoniovou dve deti, dcéru Madelaine West Duchovny a syna Kyda Millera Duchovneho. V roku 2014 ich rozviedli.