Presunúť na hlavný obsah

Čo jesť, aby ste posilnili pečeň?

Feminity

Za všetkým hľadaj pečeň. Ani by ste neverili, za čím všetkým môže stáť jej slabé fungovanie. Väčšinou sa zdravotné problémy prejavia až po nejakom čase, keď ju trápime dlhšiu dobu. A tým nemáme na mysli len cirhózu pečene, na ktorú si každý spomenie ako na prvú.

Pečeň toho stíha veľa. Z vyše 500 rôznych činností, ktoré v tele vykonáva, je minimálne 22 pre náš život absolútne nevyhnutných. Zbavuje krv od škodlivín, či už tam rátame nikotín, liečivá, alkohol a iné jedy. Vytvára hormóny a enzýmy, dôležité bielkoviny, skladuje glykogén, čiže živočíšny cukor a premieňa nadbytočné aminokyseliny na močovinu, ktorú vylúčia obličky. Vytvára aj žlč, ktorá pri metabolizme rozkladá tuky. Dokáže sa síce zregenerovať po poškodení či chorobe, ale neznamená to, že je nezničiteľná. Nebudeme vás strašiť takými chorobami ako sú zápaly pečene, jej stukovatenie, zhubné a nezhubné nádory či dedične podmienené choroby. Týmto článkom vám chceme poradiť, čo jesť, aby ste si oslabenú pečeň dali dohromady. Vaše problémy s pleťou, zhoršený zrak či žlčové kamene môžu byť tiež dielom jej oslabenia.


Pečeň si ničíme rôzne. Oslabiť ju môžeme liekmi, potravinovými plesňami či zjedením jedovatých húb, ale pokiaľ ide o náš každodenný jedálniček, najviac jej škodíme alkoholom, tučnou stravou a prílišným množstvom cukru. Je však veľmi všeobecné, povedať: nejedzte mastné veci, vyhýbajte sa cholesterolu, zahoďte cigarety a na veterníky sa ani nepozrite. Tu je preto niekoľko tipov, ako pečeň postaviť na nohy.

Určite zaraďte do jedálnička jablká, chren, cesnak a mrkvu. To sú pre jej uzdravenie perfektní pomocníci. Nezabudnite mrkvu pokvapkať olivovým olejom, keďže vitamín A je rozpustný len v tukoch. A pre zaujímavosť, viac sa ho uvoľní pri strúhaní alebo pri tepelnom spracovaní mrkvy, ako len pri jej chrúmaní v surovom stave.Takisto citrusové plody pomáhajú liečiť pečeň, pretože obsahujú vitamín C, ktorý je silný antioxidant. Brezová šťava zas podporuje tvorbu žlče, naštartuje ju k vyššiemu výkonu a tak odbúra jej nánosy. Jej prietok zvýšite aj pitím šťavy z repy, mrkvy alebo citrónu. A pre istotu ešte raz - do mrkvovej šťavy nezabudnite cvrknúť trošku oleja.

Existuje aj plno čajov na prečistenie pečene, ktoré sa skladajú z rôznych bylín. Z nich veľmi mocný v tomto smere je Pestrec mariánsky, inak aj bodliak. Jeho plody – semená dostanete v každej lekárni. Chvíľu ich povaríte a odvar vypijete. Ten okrem iného chráni pečeň pred chemickými jedmi a znižuje oxidáciu tukov. Čaj z lipkavca a žihľavy je taktiež výborný pomocník. Vždy si však prečítajte, ako dlho môžete ktorý čaj, odvar a tinktúru piť a túto dobu neprekračujte. Nezabúdajte popritom piť veľa vody. Toxíny, ktoré vám tieto odvary a čaje vyplavujú, sa musia nejako dostať z tela von a nie usadzovať sa kade-tade.

Feminity tip: Vyskúšajte olej z Pestreca mariánskeho, ktorý podporuje funkcie pečene a jej detoxikáciu.

Ďalšími radami vás už asi príliš neprekvapíme. Či už chcete pomôcť pečeni nabrať nové sily, alebo ju preventívne chrániť, riaďte sa nasledovnými radami. Denne vypite aspoň 2-3 litre tekutín. Rozumejte pod tým minerálky, nesladené ovocné a zeleninové šťavy a čaje, nie kávu, alkohol a sladené nápoje. Upravte si jedálniček. Hlavným princípom pečeňovej diéry je vynechanie tukov, aj živočíšnych bielkovín. Tie zaťažujú pečeň, preto by ste mali obmedziť nielen konzumáciu mäsa, ale aj solených aromatických syrov.Vo všeobecnosti uprednostňujte nízkotučné mliečne výrobky pred plnotučnými, čerstvé ovocie pred kompótmi, varené a dusené jedlá pred vyprážanými, celozrnný chlieb pred bielym, nesoľte, radšej používajte bylinky. Starajte sa o svoju pečeň, pretože si to veľmi dobre pamätá.