Presunúť na hlavný obsah

Ako na chrípku? Všetko máte v kuchyni!

Zdravie a relax

Sezóna jej začala s príchodom jesene už pred niekoľkými mesiacmi a vyčíňa vo veľkom aj dnes. Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa šíri vzduchom a bez supersilnej imunity jej ľahko môžete podľahnúť aj vy. Na Slovensku na ňu ochorie každý rok 1 až 2 milióny ľudí. Dbajte teda na prevenciu, nech sa k nim nepridáte. A ak vás už dostane, poriadne ju vyležte.

Nech už štatistiky hovoria, že na chrípku si majú dať pozor najmä dôchodcovia a deti do dvanásť rokov, pravda je taká, že nikto pred ňou nie je v bezpečí. Ohrození sú najmä tí, ktorí pracujú vo veľkom kolektíve ľudí, čiže na miestach ako sú školy, banky, pošty, obchody a podobne. Aby ste čo najviac znížili riziko ochorenia, poctivo si umývajte ruky teplou vodou a mydlom, zvýšte prísun tekutín a zásobujte telo ovocím a zeleninou. Zídu sa mu najmä vitamíny A a C a minerály selén a zinok. V chrípkovom období sa odporúča jesť denne dva strúčiky cesnaku, ale o ňom nižšie. Miestnosti, v ktorých trávite čas, nezabúdajte vetrať a zvlhčovať v nich vzduch. Nepotrebujete žiadne prístroje, len dajte na noc na radiátor mokrý uterák.


Dôležité je vedieť odlíšiť chrípku od bežného prechladnutia. Pri prechladnutí teplota nestúpne nad 38 stupňov, človek kýcha, má nádchu, bolí ho hrdlo, svaly a pociťuje miernu únavu. Pri chrípke sa už teplota vyšplhá nad 39 stupňov, človek kašle, bolí ho hlava svaly i kĺby, cíti sa veľmi slabý a vyčerpaný a môže sa vyskytnúť i zimnica. Pomýľte si chrípku s prechladnutím, odignorujte jej poriadne vyliečenie a koledujete si o ďalšie problémy ako zápal priedušiek, pľúc, stredného ucha či prínosových dutín. V prípade, že ste nakazený chrípkou, nekopete len sami za seba. Tým, že sa uložíte do postele a poriadne vírus vyležíte, znižujete riziko nakazenia ľudí vo vašom okolí.

Pri prvotných príznakoch skúste pár pomocníkov z kuchyne. Ako už bolo spomenuté, doprajte si potraviny, ktoré obsahujú dostatok vitamínu C, ktorý podporuje imunitu, chráni pred infekciami, pomáha produkovať antistresové hormóny a pôsobí aj antioxidačne. Hľadajte ho najmä v citrusových plodoch, listovej zelenine, čiernych ríbezliach, brokolici, kapuste, paprike, kivi, jablkách, rajčinách či chrene. Vitamín A dostanete do tela v mrkve, marhuliach, mangu či vo vnútornostiach. Úplne terno spravíte cesnakom, cibuľou, kyslou kapustou a chrenom. Obsahujú céčko, zinok i selén.

Pri cesnaku sa oplatí pristaviť sa, pretože je to mocné prírodné antibiotikum s antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami. Jeden strúčik roztlačeného cesnaku sa vyrovná účinku bežných antibiotík. Najlepšie je ho konzumovať v surovom stave, nakrájaný na tenké plátky alebo roztlačený. Dych po ňom síce nie je žiadna sláva, ale pomôže vám pohár mlieka. Niekto si dá strúčik či dva hneď ako zacíti prvé bolesti v hrdle, niekto si ho roztlačený zmieša s medom a túto medicínu pojedá po lyžičkách počas dňa.

Rovnako nápomocná je aj cibuľa. Jej chrúmaním v surovom stave dezinfikujete ústnu a nosnú dutinu a zbavujete sa nádchy, pretože rozpúšťa hlieny a tlmí bolesť hrdla. Cibuľu môžte, rovnako ako cesnak, na jemno nakrájať a zmiešať s medom, alebo pocukrovať. Nechajte tento sirup pár hodín odstáť v zavretej nádobe a potom užívajte, kým sa vám nepolepší.

Z čajov sa oplatí vyskúšať kamilkový, lipový, cibuľový, škoricový alebo zázvorový. A nezabudnite, samozrejme, na med a citrón. Len nechajte čaj trošku vychladnúť, kým ich do neho pridáte, aby vysoká teplota neznehodnotila ich výživné látky.