Čo všetko vylieči obyčajná púpava?
Púpavu postretol podobný osud ako žihľavu. Obe rastliny majú ľudia skôr za burinu, ktorej sa darí a rastie kade-tade po parkoch, záhradách a sídliskách. A keď je niečoho veľa, nepôsobí to zrovna vzácnym dojmom alebo ako niečo, čo by mohlo byť užitočné a nápomocné. A ono je.
Liečivé účinky žihľavy sú ale predsa len známejšie, jej detoxikačné vlastnosti využívajú mnohí z nás. Púpava, žltý kvietok, ktorý začiatkom leta pozlacuje najmä lúky a polia, je z liečebného hľadiska mnohým ešte tajomstvom. Čo je veľká škoda, skrýva v sebe totiž zopár naozaj silných tromfov.
Vedelo sa o nich už v dávnych časoch. Starí Gréci používali mlieko z púpav pri očných zápaloch alebo pehavej pleti. Robievali si bylinné kúry a šťavou z púpav liečili únavu a celkovú slabosť. Rovnako ju využívali aj v starej Číne. V Európe s tým začali asi najneskôr, ale aj to je už niekoľko storočí. Poďme teda na to, čím si púpava vyslúžila čestné miesto v herbároch po celé tie stáročia.
Asi najviac vyzdvihovaná je pre schopnosť liečiť choroby pečene a žlčníka, no vďaka horčinom pomáha aj pankreasu, črevám a obličkám. Zbavuje krv toxínov, podporuje chuť do jedla a celkovo povzbudzuje tráviace orgány, prečisťuje žalúdok, pomáha pri chorobách močových ciest, rozpúšťa žlčníkové kamene, pôsobí proti reume, má povzbudzujúce účinky a ako podporná liečba sa využíva aj pri cukrovke. Ak ste sa v spomenutých zdravotných neduhoch našli, určite vyskúšajte užívať púpavu. Liečivá je celá rastlina, teda koreň, listy, kvety i stonka.
Pri chronickom zápale pečene si naordinujte denne približne šesť surových púpavových stoniek. Najprv ich opláchnite vodou, ešte s kvetmi, až potom kvety odrežte a stonky požujte. Chutia horko, ale okrem zlepšenia problémov s pečeňou pomáhajú regulovať aj činnosť žlčníka a rozpúšťať žlčníkové kamene.
Koreň púpavy sa využíva na podporu toku žlče, trávenia a prečistenie krvi, čím odstraňuje z tela škodliviny. Takisto sa po jeho užívaní zlepšuje stav pleti, ktorú sužuje akné či ekzémy. Má antireumatické účinky a mierne po ňom preháňa. Koreň sa po zbere nakrája nadrobno a užíva vo forme čaju, či už čerstvého, alebo sušeného.
A aby sa nezabudlo ani na listy – tie obsahujú množstvo draslíka, pomáhajú pri zadržiavaní tekutín a pri srdcových ťažkostiach, podporujú pečeň a trávenie.
Čaj zo sušenej púpavy sa užíva 1-2 krát denne aj v prípade, keď máte prekyslený žalúdok, páli vás záha, trápia vás močové cesty či obličkové a žlčové kamene.
A aby bolo využitie púpavy ešte pestrejšie, pokojne si pridajte jej listy do šalátov. A rovnako aj žihľavu. A gratulujte si, pretože ste si pripravili zdravý šalát, ktorý vám krásne prečistí telo a dodá mu vitamíny A, B, C, D a kopu minerálov ako draslík, sodík, železo či vápnik.