Môže sa z obyčajnej diéty stať anorexia?

Pozrite sa na svoju postavu do zrkadla. Čo vidíte? Možno nemáte úplne ploché brucho, možno ho také máte. Možno máte širšie boky, možno nie. Chceli by ste schudnúť? Asi áno, veď žiadna žena so sebou nie je stopercentne spokojná. Ale viete si predstaviť, že by túžba schudnúť prevalcovala komplet všetky ostatné snahy v živote? Že by ste už nedokázali myslieť na nič iné?

Mentálna anorexia a bulímia

Mentálna anorexia a bulímia

Zdroj: © isifa

 

Ženy, ktoré trpia mentálnou anorexiou alebo bulímiou sa na nič nesústredia. Neustále stoja na váhe a ak zistia, že majú o štvrť kila viac ako ráno, tak sú ochotné urobiť čokoľvek, aby schudli. Pozerajú sa na iných ľudí a ak má niekto tenšie stehná alebo menší zadok (čo je dosť ťažké nájsť takého človeka), tak začnú okamžite pracovať na svojej postave. Nemajú absolútne žiadnu radosť zo života. Viete si to predstaviť?
 
Mentálna anorexia a bulímia sú na Slovensku ešte stále tabuizované. Sú to poruchy príjmu potravy, ktoré môžu končiť aj smrťou. V dnešnej dobe sa kladú príliš vysoké nároky na ideál ženskej krásy, čo môže mnohé mladé dievčatá viesť k tomu, aby prestali normálne jesť. 
 
Mnohé mladé dievčatá začali s nevinnou diétou, pretože sa chceli zbaviť nadbytočných kíl. No sladká príchuť chudnutia im zachutila viac ako akékoľvek jedlo, a tak sa z diéty stala mentálna anorexia. Príliš veľa cvičia, no nemajú na šport energiu, keďže nejedia. Ich hmotnosť je podpriemerná až extrémne nízka. Len ťažko by ste si nevšimli, že niekto trpí mentálnou anorexiou. Najviac sú ohrozené perfekcionistky, ktoré zle znášajú zlyhanie. 
 
Bulimičky na rozdiel od anorektičiek jedia. A dokonca až príliš veľa. Mávajú záchvaty prejedania sa, no následne všetko vyvracajú. Túto chorobu si všimnúť nemusíte, pretože tieto ženy mávajú zväčša normálnu hmotnosť. Zaregistrovať to môžete jedine vtedy, ak s nimi po každom jedle chodíte na záchod. Ohrozené sú dievčatá, ktorým často kolíše nálada, mávajú pocity prázdnoty, smútku a agresivity voči sebe. 
 
Najčastejšie sa tieto choroby prejavujú u dievčat vo veku 14 až 18 rokov. Môžu sa končiť aj smrťou, príčinou sú najmä samovraždy a zdravotné komplikácie spojené s hladovaním a zvracaním. Lekársku pomoc však vyhľadá len 10 percent chorých.
 
Je nutné, aby sa o týchto chorobách hovorilo viac. Nikdy neviete, kto s vášho okolia môže mať podobný problém. Teraz v novembri sa začne cyklus prednášok pre študentky zameraný na mentálnu anorexiu a bulímiu. Viac čítajte tu: Zdenka Predná tvárou kampane proti anorexii: Držala drastické diéty?
 
Toto sú telesné následky, ktoré môže mentálna anorexia a bulímia so sebou niesť:
- úbytok mozgovej hmoty
- poškodenie zubnej skloviny a uvoľňovanie zubov z ďasien
- rozleptanie sliznice pažeráka, niekedy pri opakovanom zvracaní aj prasknutie pažeráka
- spomalené vyprázdňovanie žalúdka
- porucha pohyblivosti čriev
- zápal pankreasu
- svalová slabosť
- zastavenie menštruácie a neplodnosť
- srdcové arytmie, znížený tlak krvi a spomalený tep
- chudokrvnosť
- osteoporóza
- vypadávanie vlasov
- zlyhanie obličiek
- psychické následky ako sklon k izolácii, poruchy koncentrácie, vzťahovačnosť, depresie, úzkosť a podobne 
Foto:
© isifa
Zdroj:
Kika

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba