Presunúť na hlavný obsah

Ako na Silvestra piť, aby ste nemali na Nový rok opicu?

Zdravie a relax

Nový rok treba privítať vo veľkom! Oslavovať sa bude snáď všade, mestá budú plné ľudí a v baroch nebude jedno voľné miesto. Alkohol bude tiecť v hektolitroch. Ako to zvládnuť tak, aby ste sa na druhý deň necítili ako po vojne?

 

Čo piť a čo nie?
Ak nechcete mať na druhý deň v ústach ako v polepšovni a netúžite ani po sladkej nevoľnosti, ktorá by vás na Nový rok pripravila o chuť do jedla, siahnite radšej po víne a pive a nie po tvrdom alkohole. Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica radí: „Odporúčame piť málo koncentrované nápoje – najmä víno a pivo. Popritom treba piť veľa nealka, čím sa riedi koncentrácia alkoholu v organizme.“ 
 
Dostatok nápojov bez alkoholu by mali mať najmä ťažko fyzicky pracujúci, športujúci a starší ľudia. Vyhýbať poháriku by sa mali ľudia, ktorí užívajú lieky, unavení, vystresovaní a nervózni, tehotné ženy a ľudia, ktorí držia diétu. Odborník krúti hlavou aj nad pretekmi v pití či neustálym ponúkaním návštev. "V slušnej spoločnosti nikto nikoho nenúti piť alkohol. Buď sa ponúkne raz, alebo sa predloží na stôl," konštatuje Ohruhlica.
 
Treba sa najesť
Hodinu predtým, ako začnete piť, by ste sa mali najesť. Odborník radí, aby ste moky s istým počtom promile zajedali kalorickými jedlami ako vajcia, syry, oriešky alebo zemiaky. Pitie na ex sa vám môže na druhý deň tiež vypomstiť. Ak chcete byť na druhý deň bez opice, pite pomaly.
 
Pomôže káva alebo energetický nápoj?
Kombinovať alkohol s kávou alebo energetickými nápojmi sa neodporúča. "Sú to stimulácie, ktoré pôsobia veľmi krátkodobo, ale keď si v tom čase človek vypije, alkohol sa hneď nevylúči, na chvíľu sa preberie, má pocit, že ešte zvládne, ale hneď, keď ustúpi účinok kofeínu, môže upadnúť do bezvedomia," poznamenal Okruhlica. Zároveň pripomína, že miešať viacero druhov alkoholu sa nevypláca.
 
Ako piť na chate?
Odborníci sú v mnohých prípadoch svedkami intoxikácie mladých, ktorí často oslavujú na chatách. "Vždy by malo byť k dispozícii auto a jeden nepijúci šofér," radí Okruhlica.
 
Pomôžu prípravky na vytriezvenie?
Okruhlica z medicínskeho hľadiska neodporúča prípravky, ktoré predávajú lekárne na rýchlejšie vytriezvenie. Argumentuje, že neexistujú overené testy ich vedľajších účinkov. Za najlepší recept považuje spánok.
 
Kedy sadnúť za volant?
Odborník upozorňuje aj na dostatočný odstup medzi pitím a jazdou autom. Po prípitku jedným alebo dvoma decilitrami šampanského na polnoc by si mali konzumenti sadnúť za volant najskôr o šiestej až ôsmej ráno. Aj keď väčšina zdravých ľudí vylúči toto množstvo alkoholu do dvoch alebo troch hodín, testy potvrdili i prípady, ktorým to trvá dlhšie. Nie je na škodu používať detekčný prístroj.