Presunúť na hlavný obsah

Pochváliť muža je umenie

Sex a vzťahy

Avšak, aj v prípade chválenia platia isté pravidlá. Zabudnite na huhňavý tón hlasu, obdiv pri zatĺknutí šróbu do steny alebo uznanlivé ódy počas Majstrovstiev sveta vo futbale. Inak sa dočkáte skôr nemilej reakcie. Vedieť chváliť je totiž umenie!

 

Prečo je chválenie dôležité?
 
Chválenie, a to bez rozdielu pohlaví, vyvoláva v človeku pozitívne pocity. Hoci sama viete, že nedeľný obed sa vám vydaril, dobre vám padne aj partnerovo uznanie. „Pochvala značí priazeň. Oceňujete ňou toho druhého, jeho život a prítomnosť vo vašej blízkosti. Má v sebe nielen slovný, no hlavne emočný náboj. Muži sú od detstva vedení k tomu, aby boli úspešní, vedeli sa postarať o rodinu a boli pre svojich blízkych oporou. Keď tento pocit postrádajú, uspokojenie prichádza formou pochvaly,“ upresňujú daný pohľad na vec vzťahoví odborníci. Pri pochvale si však osvojte nasledovné, dobre mienené rady.
 
On nie je dieťa
 
A práve preto nie sú na mieste pochvaly typu: „Juj, ako krásne si opravil ten vodovodný kohútik,“ prípadne ešte horší variant: „Ty si ale šikovný, že si vedel vymeniť žiarovku.“ Ak k tomu pridáte infantilný tón hlasu, narobíte viac škody ako úžitku. „V mužovi daný typ pochvaly príliš dobré pocity nevzbudí. Bude si pripadať ako dieťa. Na výmene žiarovky predsa nie je nič náročné. Zo srandy, v rámci partnerského doberania sa, to môže byť príjemné. V iných prípadoch to však veľmi nefunguje,“ má na danú vec jasný názor vzťahový odborník.
 
Na vhodnej dobe záleží
 
Zrazu pocítite neovládateľnú chuť zdeliť mu, že to rizoto, ktoré pred týždňom ukuchtil, bolo vynikajúce. Chváliť ho za to po pár dňoch, je už trošku scestné. Buď ste to mali urobiť v danej chvíli, alebo si počkajte, kým opäť nastúpi k sporáku s novým receptom. Taktiež nie je veľmi vhodné zdeliť mu pri pozeraní napínavého futbalového zápasu, že babkine kreslo, ktoré opravoval pred dvoma rokmi, je stále vo výbornom stave. Jednak vás nebude počúvať, respektíve ho svojim vyrušovaním leda tak rozladíte.
 
Všetko s mierou
 
Dať najavo obdiv je jedna vec, ale znížiť tým vlastnú hodnotu, je vec druhá,“ myslia si odborníci. Študentka Nikola vie o tom svoje: „Pochválila som partnera, ako krásne zaparkoval auto a nezabudla som dodať, že mne by sa to tak natesno nepodarilo. Nakoniec sa celý zámer minul účinku a vznikla riadna hádka. Môj priateľ mi odpovedal niečo v tom zmysle, že parkovanie zďaleka nie je jediné plus, ktorý oproti mne má. No uznajte.“
 
Čo z toho vyplýva? S pochvalou to nepreháňajte. Nemusí sa stať každodennou rutinou, nutnosťou či nebodaj povinnosťou. Nezabúdajte, že každej zmrzliny sa dá raz prejesť.
 
Prejavte záujem
 
A opäť sa pozastavíme pri varení. Uvaril váš partner skvelé jedlo a vy si myslíte, že vynesením jeho kulinárskych schopností do nebies je vec uzavretá? Omyl. Opýtajte sa ho, aké ingrediencie použil, aký zvolil postup, respektíve odkiaľ taký výborný recept má. „Každý z nás je rád, keď sa o ňho ten druhý zaujíma. U blízkych ide priam o nutnosť, ktorá patrí k vzťahovej inteligencii,“ dodávajú psychológovia.
 
Buďte úprimné
 
K pochvale musí byť dôvod, čo znamená, že nerobte nič nasilu. Váš partner nie je hlupák, aby to nepostrehol. „Nie je nič horšie ako umelo vykonštruovaná chvála. Chváľte ho len vtedy, ak to tak cítite, nie preto, že sa to má,“ tvrdia experti a na záver dodávajú: „Skôr či neskôr vaša polovička predsa len spraví niečo, pri čom vám srdce poskočí a s radosťou, no hlavne prirodzene, ho za to pochválite. Stačí otvoriť oči a nájsť tie správne dôvody.“