Presunúť na hlavný obsah

Kto trpí po rozchode viac?

Sex a vzťahy

Muži rozchod zbytočne naťahujú. Ženy sú v tomto smere oveľa ráznejšie. Presne to sú fakty, podložené i tvrdeniami odborníkov. Zaujímavé je i odlišné prežívanie „porozchodového“ obdobia. Ak opomenieme extrémne prípady, zvyčajne trpia obaja. No každý v inom čase a rozdielnym spôsobom.

 

Muži skrývajú bolesť

Bezprostredne po rozchode podaktorí chlapi zvyknú prehlásiť: „Veď ja jej ukážem!“  Pánska jazda na seba nenechá dlho čakať, nadávky na ženské pohlavie sú v partii kamarátov prekladané dvojitými frťanmi a z následného bolehlavu sa dotyčný spamätáva ďalší týždeň. Výskum ukázal, že týmto spôsobom rieši vzniknutú situáciu približne 26% pánov. Inou kategóriou sú muži, majúci potrebu ísť za svojou bývalou priateľkou osobne a za krásne chvíle jej poďakovať. I keď to poväčšine nedokážu, celých 36% z nich o tom aspoň sníva. Obe reakcie majú jednu vec spoločnú, a síce, zamaskovať skutočné pocity – hnev, sklamanie, ľútosť. Tento stav obvykle trvá až do uvedomenia si, že je po všetkom.

Rozchod prežívame inak

Je to pochopiteľné, keďže sme diametrálne odlišné pohlavia. Ženy prežívajú bolesť emotívnejšie. Plačú, kričia, no nezatnú sa a vedia si potrebné záležitosti vydiskutovať. Ktoré skutočnosti však najväčšmi ovplyvňujú naše protichodné postoje?

Smútok verzus „eufória“ – Vezmime si samotný rozchod a nasledujúce týždne po ňom. Chlapi nemajú tendenciu vyvolávať známym a „zaťažovať“ ich problémami. Naopak, dámy svoje peripetie rozprávajú na počkanie – susedke, matke, spolužiačke, neraz i prostredníctvom statusov na facebooku. Čím viac o bolesti hovoria, tým rýchlejšie sa im uľaví. Naproti tomu páni zvyknú presviedčať samých seba, ako im je zrazu fajn. Žiadne hádky, ľubovoľné množstvo cesnaku na večeru, absencia frflania pri sledovaní obľúbeného futbalového manšaftu a podobne. Podľa odborníkov zvykne daná fáza trvať maximálne 6 mesiacov. Po nej dochádza k zisteniu, že je definitívny koniec.

Príprava vopred – Znie to síce zvláštne, no i v priebehu vzťahu sa ženy pristavia pri predstavách, aká by bola ich existencia bez prítomnosti terajšieho partnera. Obrazne povedané, na situáciu sa vedia podvedome „pripraviť“. Muži majú v sebe zakorenený zmysel pre emočné bezpečie a mnoho krát im dané spolunažívanie vyhovuje, hoci partnerka je nešťastná a potrebuje sa  „posunúť“ ďalej.

Klin sa klinom vybíja – Chlap, ktorý takmer okamžite po ukončení vzťahu stretne novú ženu, býva neraz oslnený a potešený skutočnosťou, že prišlo „niečo“ nepoznané. Po dvoch, troch či dvanástich stretnutiach mnoho z nich postráda spoločné chvíľky s bývalou priateľkou, ktoré boli vo svojej podstate zohraté a uvoľnené. Zistí, že s novou známosťou po boku staré rany nezapláta.

Muži si idealizujú randenie – Isté zaužívané zvyklosti vo vzťahu si muži zamieňajú so stereotypom a prepadne ich znudenosť. To platí pre oblasť sexu, spoločného trávenia času i argumentácii pri hádkach. Túžia po neznámych podnetoch, pocite, že znovu žijú. Po rozchode nie sú šťastnejší. Osamelý život sa im zdá ťažký. Miesto zoznamovania s novými kráskami pri bare zistia, ako veľmi im chýba stratená intimita predchádzajúceho vzťahu.

Pre obe strany však platí rovnako: Lepšie vzťah ukončiť a mať krásne spomienky, ako v ňom zotrvať a žiť len z daných pekných chvíľ. Ak to z určitého dôvodu nefungovalo, neoplatí sa lepiť vzťah nasilu. A to je skutočnosť, ktorá pri prekonávaní bolesti funguje pre oboch ex partnerov totožne.