Presunúť na hlavný obsah

Tajomstvo manželiek odhalené. Aký bol život po boku diktátorov?

Rodinné vzťahy

Hoci žili v luxuse, ich súkromie by sa dalo označiť za tragické. Kým jedna si s mocným manželom vedela poradiť, druhá za svoj vzdor doplatila životom.

 

Rachele Mussoliniová 

Manžel: Benito Mussolini 
Spoločný život: (1910 – 1945)
 
Pikošky z ich vzťahu:
 
Po prvý krát stretla Rachel budúceho manžela v jedenástich rokoch. Benito ako učiteľ zastupoval na základnej škole svoju matku. Malá Rachel nedávala na hodine pozor a dostala od neho pravítkom riadne cez prsty. 
 
O šesť rokov neskôr na seba dvojica natrafila opäť. Benito zbadal Rachel pred kostolom a okamžite ostal očarený. Za ten čas z nej vyrástla krásna blondínka s veľkými prednosťami.
 
Sériu požiadaní o ruku ale vytrvalo odmietala a preto sa Mussolini rozhodol konať. Vtrhol k nádejnej svokre a vyhrážal sa vystrieľaním celej famílie, pokiaľ si ho vysnívaná láska nevezme za manžela. V tom okamihu bolo rozhodnuté.
 
Je známe, že Mussolini sa vlastnej manželky bál viac ako politických rivalov. Svedčili o tom napríklad pravidelné hádky, po ktorých Benito neraz večeral za dverami na schodoch. 
 
O manželových avantúrach Rachel vedela, no tolerovala ich. Neudržala sa len raz a to v roku 1932, keď sa Benito zaľúbil do krásnej Rimanky z vyššej vrstvy, Clary, a túžil s ňou žiť v jednej domácnosti. Rachel vtedy vtrhla so strelnou zbraňou do jej domu, no napokon nevystrelila. Clara zo strachu pred smrťou omdlela.
 
V apríli 1945 utekal Mussolini spolu s Clarou v prestrojení za nemeckého vojaka do Švajčiarska. Partizáni im plány prekazili a oboch počas cesty zabili. Mŕtvoly následne povešali za nohy na benzínovú pumpu v Miláne. 
 
Po manželovej smrti sa Rachel spolu s deťmi sama prihlásila osloboditeľskému výboru. Ku koncu vojny si otvorila kaviareň a vysúdila rodinný majetok. Na margo strávených rokov s Mussolinim prezradila: „Nikdy sme si neboli s manželom blízki, keď mal takú moc. Oveľa väčšie šťastie sme prežívali počas chudoby. V období jeho novinárskej praxe sme sa mali naozaj krásne. Akonáhle sa stal hlavou štátu, všetko sa zničilo.“
 

Naďa Stalinová

Manžel: Josif Stalin 
Spoločný život: (1917 – 1932)
 
Pikošky z ich vzťahu:
 
Po páde režimu sa Stalin vrátil z vyhnanstva do Petrohradu. Prebýval u bohatej rodiny Allilujevových, ktorá ho dlhé roky uznávala a podporovala. Ich 16 ročná dcéra Naďa mu okamžite padla do oka.
 
Dvojica sa zosobášila za vskutku podivných okolností. Ešte neplnoletá Naďa pracovala pre Stalina ako sekretárka. Obdivovala ho, to áno, avšak nikdy k nemu necítila pravú lásku. Bol pre ňu skrátka vzorom a bezodnou inšpiráciou. 
 
Raz v noci Stalin ešte poctivú Naďu znásilnil. Po tom, ako sa to dozvedel jej otec, mali pre Stalina nastať krušné chvíle. Zúfalý Josif ale pokľakol, prosil o odpustenie a ruku mladej brunetky. Tá váhavo prikývla a svadba prišla na rad ihneď po oslave Nadinej plnoletosti. Prvý syn Vasilij sa narodil v roku 1921, presne päť mesiacov po uzavretí manželstva. Dodnes ostáva záhadou, či bol plodom obojstrannej lásky alebo znásilnenia.
 
Naďa sa po boku o 23 rokov staršieho manžela nudila. Spojenie s tak mocným mužom ju navyše izolovalo od bežných ľudí. Túžila žiť vlastný život, venovať sa umeniu, študovať. Od školy sa nechávala vysadiť aj 300 metrov ďalej a spolužiakom tvrdila, že prišla autobusom. Pred všetkými skrývala fakt, že je Stalinovou manželkou.
 
Navzdory komunistickým zásadám viedla honosný život. Užívala si luxusných dovoleniek s manželom, prijímala služobníctvo a napríklad nikdy sa nenaučila variť. 
 
Ani so starostlivosťou o deti to príliš nepreháňala. Batoľatá prenechávala radšej  služobníctvu a čo sa materských pocitov týka, najviac primkla k Stalinovmu prvému synovi Jakovi. Jeho výchova bola predsalen o čosi jednoduchšia.
 
Stalin bol známy záletník. Početné romániky privádzali Naďu do zúrivosti. Po správe, že jej manžel priviedol do iného stavu len 16-ročnú dcéru blízkeho spolupracovníka, sa odsťahovala zo spoločnej spálne a naplno prepadla náboženstvu. 
 
Naďa Stalinová zomrela záhadne. Našli ju s priestrelom srdca ráno po tom, čo sa na noblesnej oslave pár hodín predtým s manželom škaredo pohádali. Stalin sa zahľadel do krásnej herečky a z Nadi si verejne strieľal. Hádzal do nej pomarančové šupky i popol z cigariet. Urazená a znechutená Naďa sa postavila, manželovi pred pozvanými hosťami vytkla otrasné správanie a odišla. 
 
Koniec už poznáte. Stalin vydal oficiálne vyhlásenie o manželkinej smrti na zápal slepého čreva. Samovražda sa v týchto končinách totiž označovala ako zrada. Mnoho ľudí je však dodnes presvedčených, že za jej smrť môže práve bývalý diktátor.