Presunúť na hlavný obsah

Prečo sa niektoré deti hádžu o zem a majú výbuchy zlosti?

Zdravie

Prečo majú niektoré mamičky pokojné deti a iné neustále plačú, hádžu sa o zem, sú výbušné a zlostné? Podľa najnovších výskumov správanie dieťaťa ovplyvňuje strava matky v tehotenstve.

Stravovali ste sa v tehotenstve  zdravo alebo ste držali diétu, či naopak dopriali si tie najnezdravšie „bomby“? Stará domnienka tvrdí, že budúca mamička by mala zjesť všetko, na čo jej príde chuť, lebo dieťatko si to vyžaduje. Naše chúťky však ovplyvňuje veľa faktorov a najmä to, na čo sme zvyknuté. Ak sme vyrastali v rodine plnej údených klobások, mastného bôčika a sladkých šišiek, práve v tehotenstve a pri hormonálnych výkyvoch môžeme inklinovať k jedlám, ktoré nám pripomínajú chvíle bezpečia v detstve. Na to však pozor!

Zdravo ale nie diétne

To, že naša strava úzko súvisí s naším zdravým a fyzickým stavom už vieme, štúdia austrálskych vedcov, do ktorej zapojilo až 23 tisíc mamičiek však dokazuje, že aj duševné zdravie a psychická pohoda nás a našich detí sú dôsledkom stravovania. Prejavy a dôsledky stravovania počas tehotenstva sa pritom nemusia prejaviť hneď ale napríklad až v puberte.
Stále sa totiž nájdu aj mamičky, ktoré v tehotenstve dokonca diétujú aby nepribrali a dieťatku tak uberajú veľmi dôležité látky pre rast a vývin. Druhým protipólom je prejedanie sa nezdravými ťažkými jedlami. Priveľa tuku a sladkostí škodí najviac práve nenarodenému dieťatku.

Depresie z nezdravého

Výživa dieťatka v maternici ovplyvňuje duševné i fyzické zdravie viac ako si myslíme. Ak mamička prijíma v tehotenstve  nezdravú potraviny, môže spôsobiť svojmu dieťatku v neskoršom veku až poruchy správania. Deti s vysokým príjmom nezdravých jedál majú sklony k úzkosti, depresiám, nervozite, sú výbušnejšie, hádžu sa o zem a hnevajú.