Šokujúce zistenia: Migréna vám môže poškodiť mozog a ovplyvňuje ju vaša finančná situácia
S migrénou bojuje 10-15% ľudí. Nielen, že poriadne znepríjemňuje život ale vedci najnovšie zistili jej negatívny vplyv na mozog a zaujímavé súvislosti, ktoré ju ovplyvňujú.
Mávate občas migrénu? Ako často? S bolesťami hlavy bojuje občas každý z nás, s ich ťažšou formou – migrénou sa stretáva minimálne každý desiaty človek. S migrénou sa ťažko funguje, okrem ukrutnej bolesti hlavy môže byť človek dezorientovaný, neschopný premýšľania a normálneho fungovania, výnimkou nie je zvracanie. Zväčša siahame po liekoch, na ťažšie formy migrény existujú špeciálne lieky.
Mení mozog
Vedci najnovšie zistili, že migréna nám môže poškodiť aj mozog a to natrvalo. Biela mozgová hmota môže zmeniť objem a nadobudnúť v porovnaní so zdravými ľuďmi rôzne abnormality. Migréna bola neurológmi doteraz považovaná za ochorenie bez dlhodobých dôsledok na mozog. Najnovšia analýza však poukazuje, že migréna mení štruktúru mozgu viacerými spôsobmi. Tieto zmeny preukázala aj MRI mozgu.
Choroba žien a chudobných
Migréna ovplyvňuje osobný, sociálny i profesijný život človeka. Vedci dúfajú, že vďaka tomuto zisteniu dokážu lepšie objasniť frekvenciu a dĺžku migrény. Iný výskum poukazuje na fakt, že migrény sú častejšie u ľudí, ktorí zarábajú menej peňazí. Napríklad vo veku 25-34 rokov trpí migrénou 20% žien v domácnostiach s vyšším príjmom. V rovnakej vekovej skupine avšak so stredným príjmom trpí týmto ochorením až 29% žien a v problémových rodinách s nízkym príjmom sa množstvo žien, ktorým migréna znepríjemňuje život šplhá až na 37 %. U mužov, ktorí zarábajú nadpriemerne je to 5% populácie a u tých menej majetných až 13%.