Presunúť na hlavný obsah

Čím vás môžu prekvapiť koreniny?

Zdravie a relax

Máte radi korenisté jedlá? Zvyknete chuť pokrmov zvýrazniť štipľavými chilli papričkami? Ak áno, určite robíte dobre...i keď, rovnakú pozornosť si zaslúžia aj ďalšie, nemenej obľúbené koreniny.

 

Väčšina pálivých, korenistých potravín obsahuje chemickú látku kapsaicín, čiže aktívnu zložku obsiahnutú práve v chilli papričkách. No kapsaicín je pre človeka a iné cicavce dráždivý a vyvoláva pocit pálenia v každom tkanive, s ktorým príde do styku. V prípade ľudí je to nosná a ústna sliznica. V nej nájdeme pohárikovité bunky, ktorých primárnou funkciou je vylučovať hlien a presne preto musíme po konzumácii štipľavého jedla siahať po vreckovke.

Voda vám nepomôže

Vedeli ste, že „osvedčená“ finta – Rýchlo vypiť pohár vody, nie je nič iné len povera? Kapsaicín totiž nie je rozpustný vo vode. Siahnite skôr po studenom mlieku, ktoré obsahuje kaseín - látku so schopnosťou izolovať kapsaicín od nervových receptorov.

Koreniny ako antioxidanty

Niektorí ľudia majú po konzumácii pikantných jedál podráždený tráviaci trakt a preto ich radšej obchádzajú. Je to isto škoda, keďže taký ďumbier, prípadne spomínané chilli, pôsobia antibakteriálne a môžu byť pre vaše zdravie dokonca veľmi prospešné. Pokiaľ ich pridávate do jedla počas varenia, robte tak pomaly, keďže teplom sa z nich uvoľňuje viac liečivého potenciálu.

Poznáte kurkumu?

Zdravá strava nemusí byť vôbec jednotvárna. Ak jedlo okoreníte, dodáte telu i potrebnú dávku antioxidantov. Mnohé koreniny, napríklad kajenské korenie, ďumbier, rasca či oregano, obsahujú zdraviu prospešné antioxidanty a protizápalové látky. Práve kurkuma sa navyše ako korenina odporúča aj ľuďom liečiacim sa na rakovinu. Obsahuje kurkumín, ktorý nielenže odstraňuje karcinogén prv ako naruší DNA, no potláča i zápalovú bielkovinu povzbudzujúcu rast nádorov a zabraňuje prenikaniu nádorových buniek do krvného obehu. Početné výskumy potvrdili, že kurkuma nás môže chrániť pred rakovinou hrubého čreva a melanómom, čiže smrteľnou farmou rakoviny kože.

S koreninami proti demencii

V Indii a v ďalších krajinách, kde kuchári používajú pri varení v hojnom množstve karí, sa vyskytuje oveľa menej prípadov demencie v porovnaní so západnými štátmi. Zmes korenín v karí by preto mohla byť jedným z primárnych dôvodov tohto zaujímavého javu. Základnou prísadou v karí korení je kurkumín. Laboratórne výskumy dokázali, že kurkumín je potenciálny antioxidant a protizápalová zlúčenina. Viaže sa na amyloidové bielkoviny (tie sa zhromažďujú v mozgu pri Alzheimerovej chorobe) a zabraňuje im, aby sa zhlukovali a tvorili povlak. To znamená, že kurkumín ponúka pred Alzheimerom hneď trojitú ochranu.

Koreniny aj pri horúčke

Podľa ajurvédy (tradičnej indickej medicíny) škorica, koriander i ďumbier podporujú potenie a často sa používajú ako prostriedok proti horúčke. Upchatému nosu pomôžete i vtedy, ak si do jedla pridáte chilli, kajenské korenie, chren alebo wasabi. Tieto pochutiny sťahujú cievy v nose a hrdle, čo dočasne môže zmierniť ich upchatie.