Presunúť na hlavný obsah

Nahraďte exotické plody našimi domácimi: Prospievajú zdraviu oveľa viac!

Zdravie

Exotické plody nás vždy lákali svojou (pre nás) neznámou chuťou. Niektorí z nás však na ne reagujú alergiou. Pre fanúšikov tuzemského pestovania máme skvelé tipy, ako nahradiť exotické suroviny tými, ktoré sa u nás udomácnili!

 

Cesnak namiesto zázvoru

Cesnak a jeho antivírusové pôsobenie sa môže piť v nastrúhanej podobe podobne ako zázvor, zaliaty horúcou vodou s medom. Podporuje cirkuláciu krvi, pôsobí ako prevencia proti rakovine čriev a žalúdka a v neposlednom rade zlepšuje pamäť.

Mrkva namiesto manga

Mrvka je najbohatšia na zdroj provitamínu A a tiež bohatá na vitamíny B, C, D, E a K. Vďaka vitamínu A pomáha zlepšovať zrak a udržiavať oči v dobrej kondícii. Posilňuje srdce a tiež činnosť mozgu. Veľmi podobné účinky má aj sladké a exotické mango.

Hrušky namiesto ananásu

Hrušky pôsobia ako detox a pomáhajú tiež čistiť črevá a podporujú trávenie. Obsahujú vitamíny, bielkoviny a minerály ako draslík, sodík, meď, zinok a fosfor. Na tie je bohatý aj exotický ananás, ktorý však môže spôsobovať alergické reakcie.

Hrozno namiesto Acai

Červené hrozno je dobré na problémy s dýchacími cestami, biele zase pri pľúcnych ochoreniach, či problémoch s kŕčovými žilami. Obsahuje vitamín C, E a niektoré prvky B vitamínu. Znižuje tiež hladinu zlého cholesterolu. Má tiež močopudný účinok a vyplavuje z tela von škodliviny.

Jahody namiesto zelenej špargle

Jahody sú vynikajúcim zdrojom boja proti močovým ťažkostiam. Podporujú močenie, odvodnenie a tiež vylučovanie škodlivých látok. Majú v sebe dvojnásobok asparagínovej kyseliny než špargľa.

Jablká namiesto granátových jabĺk

Šťavnaté jablká obsahujú až  cez 80% vody a pritom dokážu telo celkom slušne zasýtiť i prečistiť. Majú v sebe aj nenasýtené tuky, vitamín C a množstvo pektínu. Obsahujú vápnik, horčík, draslík a patria tiež do radu antioxidantov. 

Červená paprika namiesto pomarančov

Málokto tuší, že červená paprika disponuje veľmi vysokým množstvom vitamínu C, dokonca dvakrát až trikrát viac, než obsahujú pomaranče. Okrem toho je bohatá na vitamíny A, B1, B2 a E. Perfektne prekrvuje mozog, má pozitívny vplyv na zrak a chráni kožu prostredníctvom regenerácie tkanív.

Vlašské orechy namiesto avokáda

Vlašské orechy obsahujú vitamín E a omega-3 mastné kyseliny. Spomaľujú stárnutie buniek i mozgu. Zo stopových prvkov sú bohaté na zinok, majú ho v sebe dokonca viac, než ryby. Majú priaznivé účinky na pleť i vlasy, podobne ako avokádo.

Marhule namiesto melóna

Sú vynikajúcim zdrojom železa, ale aj iných prvkov ako draslík, či kremík, ktoré pomáhajú pri chudokrvnosti a prílišnej únave. Je v nich aj veľa betakaroténu, vďaka ktorému posilňujú imunitný systém. Pravidelná konzumácia zlepšuje tvorbu krviniek a pôsobí ako prevencia proti rakovine. Keďže obsahujú až 80% vody je to podobné ako melón.