Toto vám o kokosovom oleji nikto nepovie: Je naozaj taký zázračný?

Je stopercentne prírodný, úžasný, nenahraditeľný... O kokosovom oleji sa zvykne písať len v superlatívoch, ale je naozaj také super?

Je kokosový olej naozaj taký zázračný?

Je kokosový olej naozaj taký zázračný?

Zdroj: Profimedia

Nie je všetko zlato...

Okolo „zázračných“ účinkov kokosového oleja sa rozpútala hotová hystéria. Pred pár rokmi o ňom vedel len málokto, no dnes ho ospevuje takmer každý. Netreba však veriť všetkému. Tak ako všetko, aj používanie kokosového oleja má svoje pre a proti... O kladných účinkoch toho bolo popísaného až až. Ale je tu zopár informácií, ktoré by ste pred jeho konzumáciou predsa len mali vedieť. 

Prečítajte si: Vedci konečne poznajú limity: Milí kávičkári, viete, koľko šálok môžete denne vypiť?

V kúpeľni áno, v kuchyni radšej nie

Môžeme ho používať ako denný krém a zároveň bez problémov aj na vysmážanie. Údajne. Nám sa to ale zdá trochu divné. Samozrejme, sto ľudí, sto chutí, ale predsa len nám nepríde úplne kóšer krémovať si tvár niečím, čo zároveň môžeme použiť na prípravu obeda. Áno, kokosový olej je skvelý na vlasy, zuby, ešte lepší pre hydratáciu... Tieto vlastnosti mu neuprieme. Ale v kuchyni taký nenahraditeľný nie je. Dokonca aj taká kyselina mliečna a bravčová masť majú zloženie lepšie a považujú sa za vhodnejšie a zdravšie na prípravu jedál, ako samotný kokosový olej. Aspoň tak tvrdí doktorka Marie Skalská pre stránku zameriavajúcu sa na kalorické tabuľky. 

Aj kokosový olej môže byť zdradný

Pravidelná konzumácia kokosového oleja môže viesť k zvýšenému choresteloru. Môžu za to veľké množstvo nasýtených tukov, ktoré sa v panenskom kokosovom oleji nachádzajú. Takže nie, nemusíte ho z jedálnička vynechať, len obmedziť. Nedajte sa zmiasť chválami, ktoré čítate, verte radšej zdravému úsudku.
Pozor si dajte aj na črevá. Aj tie môžu byť v ohrození pri nadmernej konzumácii. Kokosový olej totiž môže spôsobovať hnačku. Do pozornosti dávame slovíčko „môže“. Preto pozorne sledujte svoje telo a jeho reakcie na túto potravinu. Ak máte pocit, že vám škodí, tak naňho radšej zabudnite, alebo jeho konzumáciu preberte s odborníkom. 

Odporúčame: Nízkotučný biely jogurt nie je zďaleka taký fit ako si myslíte: Toto sú najčastejšie chyby pri výbere, aké robíme

Foto:
Profimedia
Zdroj:
rv, http://healthimpactnews.com/, http://blog.kaloricketabulky.cz/

Súvisiace články

Vysetrenie.sk

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba