Počuli ste už o diéte 5:2? Prezradíme vám, ako by mal vyzerať 1 deň stravovania v jej poňatí!

Diéta, ktorá je založená na prijímaní len 500 - 600 kalórií počas dvoch dní, pričom sa nemusíte nevyhnutne vzdať svojich obľúbených jedál? Nezmysel? Kdeže! Ukážeme vám, ako na to.

Diéta, ktorá je založená na tom, že sa nemusíte nevyhnutne vzdať svojich obľúbených jedál? Nezmysel? Kdeže!

Diéta, ktorá je založená na tom, že sa nemusíte nevyhnutne vzdať svojich obľúbených jedál? Nezmysel? Kdeže!

Zdroj: Profimedia

Jednoduchá a ťažká zároveň

Alfa a omega diéty 5:2 tkvie v tom, že na dva dni v týždni obmedzíte prísun priemerných kalórií na 25%, hovoríme o tzv. dvoch rýchlych dňoch diéty. V tieto dni by sme mali spravidla zjesť 3 menšie porcie jedál doplnené o ovocie, džús z odšťaveného ovocia, zelený a bylinný čaj či dokonca čiernu kávu, ale bez mlieka. V zásade však platí, že môžete zjesť, čo chcete, len sa musíte zmestiť do počtu kalórií. V prípade žien by denný príjem nemal presiahnuť 500 a pri mužoch 600 kalórií. Najťažšia je táto diéta práve v tom, koľko kalórií môžete denne prijať práve počas spomínaných dvoch dní a ako správne dané jedlá nakombinovať, aby ste sa do tejto hranice trafili a nepresiahli ju. Zvyšných  päť dní môžete jesť normálne, avšak s mierou. Takže platí, že sa nemusíte nevyhnutne vzdať svojich obľúbených jedál vôbec, stačí použiť zdravý rozum.   

Mohlo by vás zaujímať: 10 pravidiel pre stravovanie bez priberania: Ak nechcete tukové vankúše, robte toto!

Menu jedného „rýchleho“ dňa v zdravom prevedení

Raňajky pod 100 kalórií: 

Grécky jogurt s mandľami a hrozienkami alebo špenátová omeleta (94 kalórií)

Desiata pod 100 kalórií: 

100%-ný džús z čerstvého ovocia, po domácky odšťavené ovocie (27 kalórií) alebo pomaranč, mandarínka, či iné ovocie (cca 42 kalórií)

Obed pod 200 kalórií: 

Misa kuracej polievky (132 kalórií) alebo pretlačené zemiaky s výhonkami zelenej zeleniny, napr. s hráškom, rukolou a pod. (170 kalórií)

Večera pod 300 kalórií: 

Čínska zeleninová misa so špagetami (170 kalórií) alebo dusená koreňová zelenina s kuskusom či ryžou (238 kalórií) 

Neprehliadnite: Schudnite raz a navždy: "Svedomitá" diéta vás naučí jesť tak, aby ste viac nepriberali!

Zdravotné benefity preukázané

Táto diéta má naviac aj zdravotné plus, pretože spomínané dva rýchle dni sú v podstate akýmsi očistným pôstom, ktorý môže slúžiť ako prevencia rôznych chorôb, predovšetkým Alzheimerovej choroby, mŕtvice, demencie, cukrovky, aj rakoviny. No mnohí ľudia, ktorí  túto diétu dodržujú, hlásia aj zlepšenie výsledkov krvného tlaku, či cholesterolu. 

Odborníci radia...

Napriek tomu, že táto diéta je zdravým variantom oproti mnohým iným diétam, nie je vhodné, aby sa stala našim životným štýlom. Akonáhle sa nám podarí dostať na hmotnosť, akú chceme, mali by sme diétu 5:2 nahradiť zdravým životným štýlom 6:1. To znamená, že 6 dní budeme v zdravej miere jesť, čo chceme, a jeden deň v týždni si doprajeme očistný. 

Čítajte tiež: Populárna detoxikačná kúra, ktorá sľubuje stratu váhy za rekordne krátky čas! Ako naozaj funguje? 

Foto:
Profimedia
Zdroj:
MG, goodtoknow.co.uk

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba