Uvoľňujúce cvičenie, ktoré je pre vaše telo tak veľmi dôležité: Viete, prečo by ste nemali zabúdať na strečing?

Určite ste už mnohokrát počuli, aký je strečing dôležitý pre vás a vaše telo. Dodržiavate však poctivo naťahovacie cvičenie pred a po každom tréningu?

Zaraďte do svojej každodennej rutiny aj jednoduchý strečing a vaše telo sa vám poďakuje.

Zaraďte do svojej každodennej rutiny aj jednoduchý strečing a vaše telo sa vám poďakuje.

Zdroj: Profimedia

Základom pri rôznych tréningových záťažiach je poriadne rozcvičiť vaše svalstvo a predísť tak úrazom alebo svalovici. Strečing však mnoho ľudí berie na ľahkú váhu a aj napriek zvládnutej teórii ho zanedbáva. Je dôležité si však uvedomiť, že toto uvoľňujúce cvičenie je veľmi potrebné nielen pre vašu bezpečnosť, ale ja zdravie či správne vyvíjanie svalstva.

Prečítajte si aj: Geniálny cvik na ploché brucho: Stačí pár sekúnd denne a na svojom páse spozorujete okamžité výsledky

Nikdy ho nevynechať 

K strečingu by ste si mali vytvoriť rovnakú rutinu, ako pri rannom umývaní zubov. Je jedno či cvičíte aktívne v posilňovni alebo si občas idete zabehať, ponaťahovanie svalstva pred akýmkoľvek cvičením je nutnosťou. Základom je natiahnuť a rozcvičiť svaly, ktoré budete pri danom tréningu najviac zaťažovať. Takže ak máte v pláne daní deň cvičiť s činkami, upriamte pozornosť na svoje paže, ktoré si pred tým poriadne rozcvičte a ponaťahujte. Ak sa naopak chystáte zabehať do lesa, nezabudnite pred behom na krúženie kotníkov a naťahovanie predného a zadného stehenného svalu. 

Strečing proti bolesti

Športoví lekári odporúčajú naťahovanie svalových partií aj v prípade ak trpíte bolesťami. Zlé držanie tela, bolesti chrbta či krížov môže odstrániť aj jednoduché naťahovacie cvičenie, ktoré by ste však mali praktizovať pravidelne. Vaše telo bude nielen ohybnejšie, ale bolestí pominú a vy sa budete cítiť v lepšej forme. Rovnako to platí aj pri sedavom zamestnaní, keď váš chrbát doslova stuhne. Najlepšou voľbou je vykonať protipohyb, ktorý odblokuje napätie v chrbtici a dostaví sa úľava.

Flexibilita je kľúčom k zdraviu

Ani fyzioterapeuti nedajú dopustiť na pravidelné strečovanie tela, ktoré prináša pozitívne výsledky zo zdravotného hľadiska. Flexibilné telo je časom menej náchylné na úrazy či zdravotné problémy a strečing sa odporúča zaradiť do dennodennej rutiny. Nemusíte však hneď začať s populárnou jogou, stačí ak si každé ráno ponaťahuje svoje telo pár jednoduchými cvikmi  a budete sa pritom riadiť svojou potrebou. Zbystrite pozornosť ak cítite pocit napätia v určitej časti tela a zamerajte sa na ňu. Neberte signály svojho tela na ľahkú váhu a venujte mu pozornosť.

Dôležitý aj po tréningu

Ako sme spomínali, že je veľmi dôležité ho dodržiavať pred každou tréningovou záťažou, tak rovnako to platí aj po tréningu. V čase keď vaše svalstvo pracuje na maximum je prospešné ukončiť svoj tréningový proces dôkladným strečingom celého tela. Uvoľnenie svalstva vám zaručí správny prístup k cvičeniu a taktiež predídete nepríjemnému napätiu. Nezabúdajte na dôležitý bod na konci vášho tréningu a nájdite si čas na detailné ponaťahovanie, ktoré vám prinesie kladné výsledky.

Inšpirujte sa: Chudnutie, ktoré vás svojím efektom rozhodne presvedčí: Je 9x rýchlejšie v spaľovaní tukov ako kardio tréning

Jednoduchý strečing zameraný na chrbát

•    Postavte sa na šírku ramien a jemne pokrčte kolená
•    Hlboko sa predkloňte a svoje ruky umiestnite tesne nad kolená
•    Svoj chrbát zaokrúhlite tak, aby bola vaša hruď uzavretá a lopatky čo najširšie od seba
•    Potom vykonajte opačný pohyb, kedy hruď tvoríte a lopatky spojíte
•    Opakujte 15-krát a v pozícii sa snažte pobudnúť aspoň desať sekúnd

Toto cvičenie praktizujte ak trpíte bolesťami chrbtice alebo trávite veľa času za počítačom. Jednoduchý, ale účinný cvik si zamilujete vďaka jeho rýchlym účinkom a stane sa vašou každodennou rutinou.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
MB

Súvisiace články

PlniElanu.sk

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba