Pred tým, než poletíte do Dubaja, mali by ste poznať miestne pravidlá: Na toto si dávajte mimoriadny pozor

Dubaj ako súčasť Spojených arabských emirátov je nádhernou krajinou, ktorá fascinuje stovky turistov počas celého roka. Čo všetko však treba vedieť ešte predtým, než sa ponoríte do tajov tejto krásnej krajiny?

Dubaj vás prekvapí nielen svojou krásou

Dubaj vás prekvapí nielen svojou krásou

Zdroj: Profimedia

Odhoďte stereotypy a predsudky

O tejto krásnej krajine sa toho narozprávalo už naozaj mnoho, avšak nie všetko, čo sa v štátoch západného sveta povráva musí byť i pravda. Nikde nie je napísané, že si musíte obliecť burku, typický odev arabských žien, alebo si aspoň tvár zakryť šatkou, a ani to, že sa vonku po určitej hodine nemôžete pohybovať sama bez mužského doprovodu, inak sa vám s istotou niečo stane. Na nepríjemné mužské pohľady sa však naopak vopred pripravte.

Ženy to v Dubaji nemajú ľahké

Aj napriek veľkej snahe o liberalizáciu a faktu, že Dubaj je oproti ostatným častiam Arabských emirátov ešte stále oveľa slobodnejším miestom na život, je každodenná existencia arabských žien do istej miery obmedzená.  Ich hlavnou rolou je starať sa o rodinu, domácnosť a deti, zatiaľ čo muži sa prioritne zaujímajú o zháňanie finančných prostriedkov.

V súčasnej dobe však v Dubaji žije obrovské množstvo žien, ktoré sú neuveriteľne kariérne úspešné a popritom sa stíhajú starať i o rodinu. Spoločnosť si na tento fakt pomaly zvyká a ženy sa cítia čoraz viac akceptované, avšak ešte potrvá nejaký čas, kým sa tento jav zakorení i v mysliach všetkých domácich Arabov.

Práve z tohto dôvodu je ešte stále každá západná žena prechádzajúca sa ulicami Dubaja v očiach arabských mužov nápadná.  Najlepšie preto bude, ak sa v prípade prechádzky vyberiete ulicami s kamarátmi alebo si nastoknete obrúčku, ktorou poukážete na fakt, že ste zadaná, aj keď tomu možno tak nie je.

Inšpirujte sa:  Strávte Valentína naozaj nezyvčajne: Romantické miesta Európy, kde zažijete naozaj rozprávkový deň lásky

Sexuálne praktiky sú tabu

Stereotyp týkajúci sa vzájomných stretov a interakcií s opačným pohlavím však nemá ďaleko od pravdy. Sex pred manželstvom je v emirátoch prísne zakázaný a na panenstve najmladšej členky rodiny závisí česť celého rodu. Preto sa arabskí muži radi otočia za cudzinkou, vedia totiž, že je oveľa ľahšie dostupná ako typické arabské ženy.

Mohlo by vás zaujímať: Tu si vianočnú atmosféru zaručene užijete: Navštívte najkrajšie miesta v Európe počas Vianoc

Dajte si však pozor na letmé bozky či nebodaj iné sexuálne praktiky na verejnosti. To, že nie ste miestni vás pred zákonom neochráni. Ako turista totiž musíte dodržiavať tunajšie zvyky a sexuálna zdržanlivosť je jedným z najprísnejších pravidiel, ktoré ani v Dubaji nestrácajú na vážnosti. Snažte sa preto držať na uzde a na verejnosti radšej svoje túžby navonok neprejavujte.

Nemusíte nosiť burku

I keď sa miestne ženy podľa sily svojho náboženského presvedčenia do istej miery zahaľujú a svoje telo obliekajú do typického moslimského odevu nazývaného burka, od turistov sa jej nosenie v zásade neočakáva. To však neznamená, že by ste mali chodiť po ulici odhalené, zbytočne tým totiž provokujete morálne zásady domácich Arabov. Ak však zvolíte oblečenie, ktoré vám zakrýva dekolt, plecia a nohy až pod kolená, všetko bude v poriadku.

Prečítajte si: Najkrajšie mestá v Európe, ktoré sa oplatí aspoň raz za život vidieť: Presvedčte sa sami!

Samozrejme, že vás nikto nevyhodí z reštaurácie, pokiaľ nebudete patrične oblečený, načo však zbytočne dráždiť hada, keď nemusíte?

Toto ste určite netušili

Okrem obrovského množstva pravidiel si však na druhej strane arabskí muži svoje ženy ctia natoľko, že im dávajú prednosť pri akomkoľvek čakaní v rade. Stačí teda, aby ste sa či už v banke alebo na pošte predbehli pred všetkých mužov a personál vás pokojne vybaví bez ďalších otázok.

Rovnako i pri jazde autobusom máte právo sadnúť si do čisto ženskej sekcie, ktorá sa nachádza hneď vpredu pri vstupe. Dubaj a jeho pravidlá nás zrejme nikdy neprestanú udivovať.

Snívate o dovolenke v Dubaji?

Áno
219
Nie
594
Hlasovalo: 813

Foto:
Profimedia, instagram.com/andi_kahrer, instagram.com/juansebecerra, instagram.com/jesiambach, instagram.com/zizylicious, instagram.com/miraalmidfa, instagram.com/joaom.costa
Zdroj:
EF, lonelyplanet.com

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba