7 typov kolegov, ktorým by ste určite nemali veriť: Za ich správaním sa skrývaju tieto vlastnosti

Mať v práci priateľov, na ktorých sa môžete spoľahnúť je dôležitým aspektom kvalitného pracovného prostredia. Nie všetci sú však takí, ako sa na prvý pohľad zdajú a to, čo sa skrýva za ich správaním by vás mohlo nemilo prekvapiť.

Buďte obozretný a týmto typom kolegov sa radšej vyvarujte

Buďte obozretný a týmto typom kolegov sa radšej vyvarujte

Zdroj: Profimedia

1. Závisť nie je vždy ľahké odhaliť

Tvária sa, že vám prajú každý úspech a nič ich neteší viac, ako vaše vydarené projekty. Ich správanie však tak úplne neodzrkadľuje celú pravdu, ktorá sa im odohráva v hlave. V skutočnosti totiž to, že sa vaša drina pretavila do výsledkov a priniesla vám zaslúžený úspech nedokážu prehltnúť a každú vašu návštevu v šéfovej kancelárii podrobne pozorujú.

Prečítajte si: Tieto veci si váš šéf všimne takmer vždy: Vyvarujte sa im!

Dajte si preto na nich pozor. Tí, čo sa radi prezentujú ako vaši najlepší priatelia a hrdo vystavujú na obdiv, aký ste úspešný, to väčšinou nerobia z nezištnosti.

2. Nečestní ľudia sa nájdu i medzi kolegami

Nikto nehovorí, že každý jeden z vašich kolegov musí mať podobné sklony, ak však človek, ktorému naozaj veríte, a ktorý zakaždým počúva vaše nápady a myšlienky tvrdí, že ich vo vašom mene predostrie šéfovi, pretože s ním má lepší vzťah, nenechajte sa zavádzať.

Ide mu len o to, aby sa s každou novou myšlienkou pochválil sám a verte nám, o tom, že to bol v podstate váš nápad nepadne nakoniec ani reč. Všetok kredit si váš nečestný kolega pripíše na svoj účet.

3. Ohováranie na dennom poriadku

Ak si občas spoločne s kolegom poklebetíte a navzájom si vymeníte nejaké tie horúce novinky o ostatných na pracovisku, nie je na tom nič zlé. Nebuďte však prekvapený, ak ho neskôr pristihnete ako s ostatnými v práci ohovára práve vás. Podobná situácia nie je ničím výnimočným. To, že s vami klebetí o iných neznamená, že si s niekým iným nezgustne i na vás.

Mohlo by vás zaujímať: Tridsaťročná Lucia neverila, čoho je jej šéf na pracovisku schopný: Nechutné narážky a potom...

Nehovorte preto každému o svojom súkromí a snažte sa najskôr si človeka preveriť, než mu začnete plne dôverovať.

4. Podceňovanie sa nenosí

Zakaždým, keď sa s novou myšlienkou alebo nápadom zdôveríte svojmu kolegovi, odradí vás od jej realizácie presviedčaním, že by ste to s istotou nezvládli sami. Buď podľa neho nemáte dostatok skúseností či času, alebo môže podobne náročný projekt odvádzať vašu pozornosť od iných pracovných povinností.

Vy sa však nedajte a choďte si za svojím. Pracujte radšej sami, dokážte, že to zvládnete. Až potom, keď sa vám to podarí a vy sa hrdo budete mocť pochváliť výsledkom zistíte, či vás váš kolega naozaj len chcel uchrániť pred zbytočným stresom, alebo vás podceňoval schválne a váš úspech nedokáže prehltńuť.

5. Za priateľstvo so šéfom by obetovali i vás

Tvária sa nanajvýš kamarátsky a odovzdane. Keď však príde na rozhodnutie medzi vami a šéfovou spokojnosťou, vždy sa postavia na stranu šéfa. Ak aj ste si napríklad sľúbili, že sa proti niektorým pravidlám, ktoré platia vo firme postavíte spolu a vysvetlíte situáciu nadriadenému bez toho, aby ste sa nechali presvedčiť o opaku, nakoniec sa váš kolega pod hrozbou pokazenia svojho dobrého mena vždy postaví na šéfovu stranu.

Neprehliadnite: Najzákernejší ľudia vo vašom okolí, na ktorých by ste to nepovedali: Týchto si držte od tela!

Takémuto človeku nejde o vaše priateľstvo či dobré pracovné vzťahy, ale o viac. Chce sa po rebríčku povýšenia vyšplhať čo najrýchlejšie a urobí pre to všetko. Dajte preto od neho radšej ruky preč, podobných ľudí vo svojom živote nepotrebujete.

6. Dramatizovať, to je ich

Na každý problém majú vymyslených minimálne 5 potenciálnych katastrofických scenárov, ako by veci mohli dopadnúť a poctivo sa pripravujú na každý jeden z nich. Ak si myslíte, že vaši kolegovia len chcú byť pripravení a myslia dopredu, zabudnite na to. Oni totiž len zbožňujú dramatizovať a v práci sa v tom priam vyžívajú.

Ak si však chcete zachovať čistú hlavu a celé nervy, neberte ich hrozby vážne. Vo väčšine prípradov sa ten najhorší scenár ani nikdy nevyplní, prečo sa ním teda zaťažovať, keď sa ešte ani nestal?

7. Workoholikov na pracovisku je neúrekom

V piatok večer ešte dokončujú posledné úpravy na projekte a vaše pozvanie na víkendovú chatu odmietnu s tým, že ešte niečo musia vybaviť. Pravda je však taká, že len jednoducho svoju prácu milujú oveľa viac ako akúkoľvek interkaciu s okolím či voľný čas.

Inšpirujte sa: Ako zistíte, že práca, ktorú robíte nie je pre vás tá pravá? Spánok vám v tom napovie viac, ako si myslíte

Nedajte sa však aj vy presvedčiť a neostávajte v práci na úkor času, ktorý by ste mohli tráviť s rodinou či pri dobrej knihe len preto, aby ste dokázali, že máte niečo spoločné. Postupom času bude totiž váš kolega očakávať, že sa svojho voľného večera vzdáte stále častejšie a nadčasy v kancelárii sa stanú bežnou záležitosťou.

Máte aj vy osobnú skúsenosť s jedným z týchto typov kolegov?

Áno
113
Nie
2
Hlasovalo: 115

Foto:
Profimedia
Zdroj:
EF

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba