Aj ja teba. "Navždy." Má manželský sľub v dnešnej dobe ešte nejaký zmysel?

Žena má v živote niekoľko snov, predstáv, ambícií a túžob. Medzi tú prioritnú však patrí láska. Je zbytočné predstierať, že nás sa to netýka, že už v ten úprimný cit po sklamaniach neveríme.

Zdroj: Profimedia

Každá z nás aspoň občas potrebuje vedieť, že niekomu na nej záleží, že niekto tam bude, aj keby všetci ostatní odišli. Počuť tú krátku vetu: „Aj ja teba.“ S pridanou hodnotou – Navždy.“

Mohlo by vás zaujímať aj: Dokáže žena v 21. storočí bezpodmienečne milovať? Alebo motýliky v bruchu a zamotaná hlava už nie sú v móde?

Dokážeme však napriek rýchlej dobe a plytkým vzťahom ešte milovať – naplno a navždy? Spôsobom, ktorý nám bol kedysi tak veľmi vlastný? Nie je to dnes už len o tom, ako nám to momentálne vyhovuje? Neriadime sa viac podľa toho, čo spraví ten druhý? Nepočítame, koľko sme investovali my a následne na to neobviňujeme partnera, že spravil menej? Poznáme ešte význam slova navždy, či sme ho radšej vymenili za iné, ktoré vyhovujú viac? Nachvíľu, až kým, možno, ešte uvidím? Čo sa s nami stalo, že už nedokážeme byť verní dlhšie ako len pár mesiacov, rokov, kým príde niekto atraktívnejší? Tieto otázky nie sú iba pre jedného či polovicu sveta, ale pre nás všetkých. Vieme ešte robiť niečo dlhšie, ako len na chvíľu? 

Možno je dôvodom to, že máme stále viac a viac možností, a práve preto si myslíme, že aj v láske budeme mať večne na výber. Svadbu a manželstvo sme tým pádom posunuli na inú úroveň. Je to niečo, čo nás spojí v tom najkrajšom období zamilovanosti, niečo, čo možno uspokojí naše finančné predstavy, niečo, čím sa pochválime na sociálnej sieti, niečo, kde môžeme vytiahnuť všetky svoje tromfy dokonale vydretej postavy. Avšak láska sa nezmenila. To iba my ľudia sme si ju prispôsobili podľa toho, ako nám to práve vyhovuje. Tak, ako v živote chceme stále viac, to isté očakávame od lásky, od našich partnerov a naopak. Kladieme príliš vysoké požiadavky na to, čo všetko sme vlastne ochotní investovať. Sľub „navždy“ by však nemal byť sľubom so skrytým „iba ak,“ ale sľubom lásky a rozhodnutia milovať, aj keď to nebude ľahké, aj keď prídu hádky, aj keď sa rodina rozrastie a dokonca aj vtedy, ak nás partner prestane po rokoch priťahovať. Príťažlivosť nie je večná, pokiaľ na vzťahu nepracujeme spolu. Všetko je to prepojené a utvorené tým, čo robíme pre naše vzťahy a manželstvá. 

Čítajte: Jednu vec som počas života s partnerom podcenila: Nakoniec to už pre neho nemalo zmysel a odišiel

Predstavme si, že by sme mali v každej oblasti len to, čo chceme, to, čo očakávame od druhých a to, čo nás momentálne vzrušuje. Skončili by sme ako obézne, večne nespokojné, duševne prázdne a hlavne miliónkrát použité bytosti tejto planéty. Všetko má svoju daň a dokonalosť neexistuje práve preto, že by nás veľmi rýchlo omrzela a stratili by sme kontrolu sami nad sebou. Nečakajme, že niekto iný bude žiť podľa skutočných hodnôt, ale začnime od seba. Zastavme sa a milujme. Bez podmienok, očakávaní, sťažností. Tak úprimne a navždy.

Viac sa o mužoch, vzťahoch a iných zaujímavých témach dočítate v najnovšom čísle magazínu Feminity, ktorý je práve v predaji!

Foto:
Profimedia
Zdroj:
DD

Súvisiace články

PlniElanu.sk

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba