Presunúť na hlavný obsah

Najkratšia ďakovná reč v histórii Oscarov, najmladšia držiteľka a ďalšie zaujímavé veci, o ktorých ste (ne)vedeli!

Zahraničné celebrity

Hollywood sa práve teraz upriamuje na svoj ďalší veľký večer odovzdávania Oscarov, v poradí už 90-ty ročník. Aké príbehy či momenty prinesie, to sa necháme prekvapiť. Avšak vieme, aké zaujímavé veci priniesli ročníky minulé, ale aj dávne...

Najmladšia držiteľka Oscara

Najmladším víťazom sošky Oscara bola len 5-ročná Shirley Temple v roku 1934 a bola to obrovská prestíž, ktorú si možno ani ona sama ako dieťa neuvedomovala. Shirley Temple bola snáď najväčšou detskou hviezdou všetkých čias. Hrala po boku takých skvelých hercov ako Clark Gable, Bing Crosby, Robert Taylor, Gary Cooper a ďalší. 

Absolútnym šampiónom v počte získaných Oscarov 

... sa stáva filmový génius Walt Disney. Prvú sošku získal už v roku1932 za animovaný film a v tom istom roku získala Oscara za vytvorenie kreslenej postavičky Mickeyho. Spolu teda tento filmový mág získal neuveriteľných 26 sošiek Oscara, za čo mu patrí uznanie a obdiv. 

Mohlo by vás zaujímať: Galavečer Tiffany&Co. plný hviezd: Nestarnúca Reese Witherspoon, či okúzľujúca Jessica Biel vyzerali úchvatne 

Absolútnou šampiónkou v počte získaných Oscarov

... sa stáva Katherine Hepburn, ktorá získala až 4 Oscarov za najlepšiu herečku v hlavnej roli vo filmoch Ranná sláva z roku 1934 a na ďalšie si počkala až 34 rokov, kedy sa pridali sošky Oscarov za ďalšie filmy ako Hádaj, kto príde na večeru, Zábavné dievča a Na zlatom rybníku. 

Najhorší hostiteľ v histórií Oscarov 

Je ním jednoznačne herec Rob Lowe, ktorý ešte v roku 1989 otváral toto pre filmový priemysel v Hollywoode významné podujatie a prominentní hostia sa nestíhali diviť, čo to stvára na pódiu. Podľa viacerých hercov svojím spevom po boku rozprávkovej Snehulienky a celkovým vystúpením vraj znevážil oscarový večer a uviedol hostí do rozpakov. Posúďte sami. 

VIDEO: Pozrite si aj nasledujúce video, ktoré zachytáva celý, vraj najhorší výstup hostiteľa oscarového večera herca Roba Loweho

Len dvaja Afroameričania získali Oscara

Prvým bol herec Sidney Poitier  v roku 1964 za svoju hereckú rolu vo filme Poľné ľalie. Aj keď jeho víťazstvo naznačovalo veľký progres v zmýšľaní, avšak paradoxne sa tak nestalo. Pretože ďalším Afroameričanom, ktorý získal Oscara za najlepšieho herca, bol až Denzel Washington za hereckú rolu vo filme Tréningový deň z roku 2002. 

VIDEO: Pozrite si trailer k spomínanému filmu Tréningový deň z roku 2002 s Denzelom Washingtonom

Čítajte tiež: Gwyneth Paltrow sa necítila byť úspešná, hoci je oscarovou herečkou: Túto jedinú vec sa jej nedarilo naplniť

Našiel sa aj taký herec, ktorý sošku Oscara odmietol

Predstavte si, že aj toto sa na Oscaroch stalo. Legendárny herec Marlon Brando v roku 1973 odmietol prevziať svoju sošku Oscara za najlepšieho herca v roli mafiánskeho bossa Dona Vita Corleoneho vo filme Krstný otec. Odmietol to kvôli diskriminácii domorodých Indiánov v USA a Hollywoode. Namiesto seba poslal na pódium domorodú indiánku, aby prečítala pripravené vyhlásenie namiesto jeho ďakovnej reči. No nakoniec vyšlo najavo, že spomínaná žena bola v skutočnosti aj príležitostnou herečkou, čo trocha pobavilo. 

Najkratšia ďakovná reč

Celkom prvé odovzdávanie Oscarov trvalo len 15 minút, na rozdiel od súčasného niekoľko hodinového televízneho prenosu. Preto bolo vtedy na ďakovnú reč vyčlenených len 45 sekúnd. Avšak ani toľko nepotrebovala herečka Patty Duke, ktorá v roku 1963 povedala jednoduché a výstižné „ďakujem vám“. Rokmi sa však toto pravidlo neustále porušovalo. V roku 2002 dokonca priamy prenos trval neuveriteľné 4 hodiny a 23 minút v dôsledku príliš dlhých ďakovných rečí. Odvtedy sa zaužívalo znova 45 sekúnd a dosť. Aby sa to aj dodržalo, vymedzený je čas orchestrom, ktorý ho má po uplynutí tejto doby prerušiť. 

Len tieto tri filmy zvíťazili vo veľkej päťke

Cenu „Big Five“ (najlepší obraz, režisér, herec, herečka a scenár) sa podarilo získať len trom filmom. Prvým bol film z roku 1934 Stalo sa jednej noci s legendárnym Clarkom Gabeom, druhým Prelet nad Kukučím hniezdom z roku 1975 slávneho českého režiséra Miloša Formana v hlavnej  úlohe s Jackom Nicholsonom, a tretím Mlčanie jahniat s legendárnym Anthonym Hopkinsom z roku 1991. 

VIDEO: Pozrite si nasledujúci trailer k filmu s legendárnym hercom Clarkom Gabeom, Stalo sa jednej noci

Neprehliadnite: Oscarová afterparty: Taylor Swift sa uázala v najsexi outfite vôbec, prekvapila aj česká kráska

VIDEO: Pozrite si aj trailer k filmu Prelet nad kukučím hniezdom s Jackom Nicholsonom, ktorý získal 5 oscarov

Víťazi sošiek Oscara nie sú majiteľmi sošiek

Vedeli ste o tom, že keď víťazi dostanú svoju sošku Oscara, musia najprv podpísať dohodu, v ktorej sa uvádza, že ak budú chcieť predať svoju sošku, musia ju najprv ponúknuť akadémii za symbolický 1 dolár, keďže ide vlastne o cenu Akadémie? Ak odmietnu, sošku nedostanú. Toto pravidlo sa zaužívalo od roku 1950 bez akéhokoľvek vysvetlenia automaticky.