Presunúť na hlavný obsah

ALABAMA SONG

Zábava

Vzrušujúci životopisný príbeh manželky amerického spisovateľa Francisa Scotta Fitzgeralda - Zeldy, odohrávajúci sa v prostredí americkej a parížskej medzivojnovej bohémy tridsiatych rokov, získal v roku 2007 Goncourtovu cenu, najprestížnejšie literárne ocenenie vo Francúzsku.

V intímne napísanom románe jeho autor Gilles Leroy použil množstvo originálnych dokumentov, dielo je i tak predovšetkým vynikajúcou fikciou o spoločnom búrlivom živote Zeldy a Scotta. Keď osemnásťročná Zelda, prezývaná Južanská kráska, v roku 1918 stretne v Montgomery, v hlavnom meste Alabamy, poručíka Fitzgeralda, netuší, že toto stretnutie navždy ovplyvní jej život. Príbeh, ktorý sa začína ako z rozprávky, láskou vtedy ešte neznámeho poručíka k žene z vyšších vrstiev, sa po dvadsiatich dvoch rokoch spoločného života končí tragicky. Zatiaľ čo Scott túži po méte najpopulárnejšieho románopisca Ameriky, Zelda po voľnosti, ktorú po boku umelca očakávala. Bujaré večierky, kde sa obaja oddávali alkoholu, tancu a neviazanému sexu, však rýchlo vystriedala tvrdá realita. Zelda, nemenej ctižiadostivá a umelecky nadaná ako Scott, po celý život zostáva v tieni svojho slávneho, ale aj – ako nás v románe presviedča autor – žiarlivého, márnomyseľného a egoistického manžela.

Alabama song je citlivým psychologickým portrétom Zeldy Sayre Fitzeraldovej. Autor románu ako rozprávač strieda pohľad  Zeldy ako mladšej  a staršej  ženy s mnohotvárnym subjektívnym obrazom vzťahu známej dvojice, ktorý obsahuje prvky rivality, provokácií a excesov.  Obidvaja sú vedení svojimi túžbami. Ich  hlad po obdive a nedodržiavanie konvencií a individuálnych hraníc vedú potom k tomu, že utrpenie im spôsobuje svet, no spôsobujú si ho aj navzájom. Zeldine hľadisko niekedy vyzerá ako naivné, ale inokedy obsahuje zmysluplnú analýzu toho, čo sa okolo nej deje. Keď jej nemoc diagnostikovali ako schizofréniu, putovala z jednej psychiatrickej liečebne do druhej, až nakoniec zomrela po požiari na klinike ako 48 ročná.