Presunúť na hlavný obsah

ROZPOZNÁTE PRAVÝ DIAMANT?

Móda

Nie nadarmo sa hovorí, že diamant je partnerom na dlhé roky. Je najlepší kamarát všetkých žien, prejav tých najhlbších citov zo strany zamilovaných mužov. Existuje však mnoho druhov „diamantov“, ktorých žiara oslepí a krása vyrazí dych, no v skutočnosti ide o bezcenný kameň. Šikovní obchodníci vedia, ako podstrčiť lacný kameň. Rozoznáte pravý diamant od trblietavej atrapy?

Diamant vzniká pri obrovských tlakoch a vysokých teplotách. Podľa súčasných predpokladov sú diamanty iba xenokrystami vrchnoplášťového materiálu, ktorý sa dostal ako súčasť magmy z veľkých hĺbok aspoň 150 km pod povrchom Zeme. Význam veľkého tlaku a teploty pri vzniku diamantov potvrdzujú aj nálezy diamantov na miestach dopadov mimozemských telies, kde muselo dôjsť k šokovej metamorfóze. Väčšina diamantov sa ťaží v strednej a južnej Afrike, aj keď významné náleziská boli tiež objavené v Kanade, Rusku, Brazílii a Austrálii. Ročne sa vyťaží asi 130 miliónov karátov (26 000 kg) diamantov v celkovej hodnote takmer 9 miliárd dolárov. Navyše sa ročne umelo vyrobí štyrikrát viac priemyselných diamantov. Obchod s diamantmi sa sústreďuje v tradičných centrách, z ktorých najdôležitejšie sú Antverpy, kým najväčšia burza s diamantmi je v Izraeli.
Keď vojdete do kráľovstva šperkov, nenechajte sa očariť nablýskanou krásou a nezabudnite na niekoľko základných rozpoznávacích znamení. Tí skúsenejší vedia, že si treba všímať farbu, čírosť, karát a výbrus diamantov, podľa ktorých sa dá rozpoznať aj tá kvalitnejšia napodobnenina. Mnohé falošné diamanty sú v dnešnej dobe na prvý pohľad na nerozoznanie od tých skutočných, ktoré oslňujú svojou krásou a vyrážajú dych. Práve fake diamanty však v porovnaní so skutočnými klenotmi môžu byť cenovo výhodnejšie a podľa klenotníkov aj nenáročnejšie na výmenu či opravu. Najčastejšou náhradou za diamanty je zirkón, ktorý má mnoho rovnakých vlastností ako pravý diamant, no cenovo je dostupnejší. Prírodné kryštály moissanite sú cenovo náročnejšie ako zirkóny, ale ich kvalita je v porovnaní so skutočnými diamantmi zanedbateľná. Takzvané priemyselné diamanty majú rovnaké chemické a fyzikálne vlastnosti ako prírodné diamanty, no sú skôr produktom laboratórnych podmienok, ako poctivo vyťažených drahokamov z ďalekých krajín. Spoločnosti ako Apollo Diamonds či Gemesis sa zaoberajú výlučne predajom laboratórne upravených diamantov, ktoré môžu byť v porovnaní s tými prírodnými cenovo dostupnejšie.
Diamanty sú jedni z najvzácnejších klenotov na zemi a je veľmi nepravdepodobné, aby boli zasadené do kovov, ktoré sú na prvý pohľad menej kvalitné, menej bezpečné, s nevhodným umiestnením či nízkou remeselníckou kvalitou. Každý detail je podstatný. Diamant patrí medzi najtvrdšie šperky, na povrchu trblietavého kameňa by sa nemali vyskytovali škrabance či iné poškodenie. Skutočný kameň musí mať ostro ohraničené plôšky s presnou geometriou, kým fingované kamene môžu byť menej precízne remeselnícky upravené. Skutočný diamant musí mať svoj „rodný list“, certifikát, ktorý vám prezradí nielen farbu, hmotnosť, čistotu či typ brúsu, ale aj názov a adresu laboratória a číslo a dátum vystavenia certifikátu. Obchodník by ho mal bez naliehania na požiadanie preukázať. Určite nakupujte v renomovaných obchodoch s dlhou tradíciou i špičkovými referenciami. Alebo si so sebou na výber luxusných šperkov, ktoré sú investíciou na celý život, zoberte odhadcu či skúseného klenotníka, ktorý vám určite rád poradí a klenot odborne prezrie.
Jednou zo spoľahlivých metód, ako predísť kúpe mačacieho zlata, je elektronický test diamantov. Pamätajte, že hmotnosť zirkónov je približne o 50% vyššia ako hmotnosť diamantov v rovnakom tvare a veľkosti. Test váženia vám prezradí rozdiel medzi pravým a falošným kameňom. Spoľahlivou a veľmi nenáročnou metódou je aj kosoštvorcový test. Ak diamant priložíte k novinám a prečítate celý text, máte záruku, že kameň, ktorý držíte v rukách, je zaručene falošným diamantom. Pravý diamant má totiž kosoštvorcovú štruktúru, cez ktorú nie je možné text zreteľne prečítať. Diamanty rozptyľujú teplo, ak na klenot dýchnete a opar okamžite nezmizne, je takmer isté, že šperk je fake.
Diamanty sú skutočnou investíciou na celý život a zachovajú si svoju kvalitu i očarujúcu krásu aj pre ďalšie generácie. Vyhnite sa unáhleným rozhodnutia či rýchlym kúpam a svojich partnerov dôkladne preverte. Potom vám bude krása šperkov žiariť po celý zvyšok života.