Presunúť na hlavný obsah

GIBRALTÁR: NA SKOK DO AFRIKY

Cestovanie

Polostrov prezývaný „Skala“ sa pýši najjužnejším bodom Európy, ojedinelými opicami makaka, zmesou africkej, španielskej a anglickej kultúry a predovšetkým jedným z najzaujímavejších letísk sveta. Hlavná cesta polostrova sa pretína s pristávacou dráhou miestneho letiska a tak nie je ničím výnimočným, keď na semaforoch musíte postáť na červenú a dať prednosť lietadlu. Uchváti vás však aj príroda či výhľad na čierny kontinent z miestnej vyhliadky.

Gibraltársky prieliv široký len 14 kilometrov, ktorý rozdeľuje Európu a Afriku, je najmenšou anglickou kolóniou, nie územím Španielska, ako by jeho poloha navádzala. Angličania získali toto územie na začiatku 18. storočia Ultrechtskou zmluvou. Na miestnych obyvateľov však vplývala maorská kultúra z Afriky, španielske susedstvo a neskôr aj samotná anglická nadvláda. Gilbraltár je v podstate vápencová skala vypínajúca sa do výšky 426 metrov na morom, kde vás očarí miestna príroda, aj krása prístavu. Dominantou nie sú len lode, ktoré križujú Stredozemné more, ale aj dráha letiska, ktorá pretína hlavný cestný ťah zo španielskych hraníc smerom do centra Gibraltáru. Keď lietadlo pristáva alebo odlieta, na ceste sa zatvorí rampa a na križovatke zasvieti červená. Chodci, bicyklisti a autá musia dať prednosť lietadlu, ktorého dráha smeruje cez stred štvorprúdovej cesty. Je to atrakcia pre turistov a rarita po celom svete.
Celý Gibraltár turisti môžu prejsť po vlastných. Ideálna sezóna je stále, keďže aj v zime tu je v priemere 11-16 °C. V centre mesta je Main Street hlavnou obchodnou ulicou, kde sa často nakupujú najmä tabakové a liehové výrobky. Množstvo malebných uličiek, kaviarní a reštaurácií dotvára typickú prímorskú atmosféru, za návštevu rozhodne stojí najjužnejší bod Európy Europa Point, Upper Rock Nature Reserve s viac ako 600 druhmi rastlín či jaskyňa St. Michael´s Cave, kde sa konajú koncerty alebo Gibraltar Muzeum s unikátnou zbierkou historických zbraní. Krásny výhľad i fenomenálne divadlo pristávania lietadiel, výhľad na africkú pevninu a zároveň športovú prechádzku zažijete pri výstupe na vyhliadku nad mestom, kam sa dostanete úzkym chodníkom pre turistov. Ak budete mať šťastie, tak stretnete aj voľne žijúce opice makaka, ktoré sú drzé a neustále žobrú o jedlo. Vraví sa, že prišli z Afriky tajným tunelom popod Stredozemné more. Pohodlne vás na vyhliadku vyvezie aj mestská lanovka či typický anglický dvojposchodový červený autobus. Atraktívny je aj výlet loďou do Afriky, ktorá je vzdialená len 14 kilometrov. Trajekty alebo rýchlolode sa plavia do Ceuty, mesta s africkou pôdou, ktoré je však španielske. Zažijete tu však nádych africkej kultúry a náboženstva, za prehliadku stojí námestie Plaza de Afrika, starý prístav, pevnosť Candelero či barokový kostol Nuestra Seňora de Afrika.