Presunúť na hlavný obsah

AKÉ SÚ IDEÁLNE FARBY I USPORIADANIE KUCHYNE?

Bývanie

Kuchyňa je podľa starého čínskeho umenia feng šhui jedno z najdôležitejších miest v dome či byte. Jej „stav“ vyjadruje prosperitu a šťastie rodiny, preto by ste pri jej zariaďovaní nič nemali nechať na náhodu. Feminity vám ponúka pár tipov, ako aj vašu kuchyňu zmeniť na oázu pokoja.

Srdce domova. Miesto, kde sa členovia rodiny stretávajú, diskutujú a jedia. Kuchyňa by práve preto mala byť presvetlená, prívetivá a čistá. Ľudia vo východných krajinách verili, že dobre zariadená kuchyňa prinesie do rodiny zdravie, šťastie a dlhovekosť. Podľa feng shui však netreba kuchyňu iba dobre zariadiť. Dôležité je aj to, v ktorej časti domu sa kuchyňa nachádza a na ktorú svetovú stranu je otočená. Kuchyňa by sa mala nachádzať v južnej časti domu, najlepšie čo najďalej od vchodu do bytu. Južná strana domu udržuje oheň a poloha ďaleko od dverí zabraňuje strate pozitívnej energie. Kuchyňa by mala byť na prízemí, najlepšie by bolo, ak by sa nad kuchyňou nachádzala kúpeľňa. Dôležité je aj prepojenie kuchyne s jedálňou - tieto dve miestnosti by mali byť oddelené, aby sa medzi nimi vytvorila jing-jangová rovnováha.
Ak sa však vaša kuchyňa nenachádza v zadnej časti domu, nestrachujte sa. Feng shui má metódy, ktorými sa dajú odstrániť či minimalizovať negatívne vplyvy „zlej“ polohy. Jednou z rád je zatváranie dverí - aby z miestnosti neunikala pozitívna energia. Ak však máte kuchynské dvere veľmi blízko vstupným dverám, takáto poloha môže spôsobovať nesprávne stravovacie návyky a tiež neustálu chuť na jedlo. Táto situácia sa dá veľmi ľahko vyriešiť väčším umeleckým dielom pri vstupe do domu, ktoré by vás malo odpútať od chladničky.
V kuchyni sa snúbia dva základné prvky - oheň a voda. Keďže ich koexistencia vytvára konfliktné energie, je potrebné tieto elementy udržovať v rovnováhe. Šporák a všetky teplé elektrospotrebiče (kávovar, rýchlovarná kanvica) predstavujú oheň a umývadlo, chladnička aj umývačka riadu zase vodu. Ak je voda a oheň príliš blízko, mali by sa oddeliť nejakým dreveným prvkom. Najlepšia je zelená rastlinka.
Ak ste sa rozhodli dať svojej kuchyni nejakú príjemnú farbu uprednostnite pastelové a svetlé odtiene zelenej, maslovej, oranžovej, bielej, žltej a terakotovej červenej. Vyhnite sa však červenej, pretože podporuje oheň, čo by narušilo rovnováhu energií v kuchyni a prevládal by oheň. Keď je v miestnosti príliš veľa červenej, prináša to zdravotné problémy. Rovnaký „nežiaduci“ efekt má aj tmavomodrá a čierna, ktoré sa do kuchyne nehodia, pretože zase potláčajú energiu ohňa.
Okrem farieb by ste si mali dať pozor aj na nože a nožnice. Nemali by visieť ani byť vystavené, inak vytvárajú konflikty a problémy. Naopak zeleninu, ovocie, živé rastliny či vázu s rezanými kvetmi by ste mali nechať na očiach, podporujú živú a zdravú energiu.