Presunúť na hlavný obsah

CHRÁŇTE VAŠE OBLIČKY

Zdravie a relax

V priebehu jedného týždňa sme boli nútení tričká s krátkym rukávom vymeniť za zimné bundy. Mnohí z nás tento rýchly prechod podcenili a veľmi rýchlo prechladli. Okrem nádchy či boľavého hrdla vás však môžu "kváriť" aj vážnejšie ochorenia. Jedným z nich je aj ochorenie obličiek. Môže sa začať celkom nevinne - častým močením, pálením pri močení, ale skončiť môže vážnym, život ohrozujúcim chronickým ochorením obličiek.

Chronickým ochorením obličiek trpí na svete približne pol miliardy ľudí. Iba na Slovensku je na dialýzu, čiže umelú obličku, odkázanych takmer tritisíc pacientov. Tieto neveselé čísla má na svedomí zanedbanie prvých príznakov a nedoliečenie menších zápalov, ktoré na prvý pohľad nevyzerajú vážne, no v niektorých prípadoch sa končia aj smrťou. Ak holdujete zdravému životnému štýlu, určite vám záleží aj na tom, aby vaše obličky fungovali na sto percent čo najdlhšie. S prevenciou začnite už dnes. To, že vašim obličkám niečo je totiž nemusíte spočiatku vôbec tušiť. Samozrejme, pri pravidelných kontrolách a prehliadkach sa dajú príznaky veľmi skoro odhaliť. Zvýšené riziko na ochorenie obličiek majú pacienti s cukrovkou a aj tí, ktorí sa liečia na vysoký krvný tlak. Aby ste sa vyhli komplikáciám, mali by ste dávať pozor nielen na to, koľko tekutín denne prijmete, ale aj ako zaťažujete svoju vylučovaciu sústavu. Na prevenciu vám však stačí dodrživať pár jednoduchých pravidiel.
- Stravujte sa pestro. Zdravých potravín si môžete dopriať kopcom. Nemali by ste sa púšťať do diét, ktoré zakazujú niektorú z potrebných živín. Telo totiž potrebuje pravidelný prísun všetkých živín - živočíšne aj rastlinné tuky, soľ, bielkoviny aj vitamíny a minerály hlavne z čerstvej zeleniny a ovocia.
- Pohybujte sa. Obézni ľudia majú viac problémov s obličkami, pretože steny orgánu sa obaľujú tukom a obličky nie sú schopné pracovať na sto percent. Okrem toho pravidelný šport rozprúdi vašu krv a uľahčí jej čistenie v obličkách.
- Ani v zime nemente pitný režim. Okrem vody pite veľa bylinkových čajov, žihľavový a iné diuretické čaje pite preventívne aspoň dvakrát do mesiaca. - Obmedzite alkohol - uľahčíte tým nielen vašim obličkám, ale aj pečeni.
- Lieky užívajte s mierou. Obmedzte hlavne lieky proti bolesti, tie predstavujú pre obličky veľkú záťaž, hlavne ak ich konzumujete na všetko. Proti niektorým bolestiam pomôžu aj čaje alebo vyhľadajte účinné homeopatiká, ktoré telo až tak nezaťažia. Ak ste chorí a užívate antibiotiká, vyberte celú predpísanú dávku liekov a chorobu sa snažte aj poriadne vyležať.
- Obličkám v tomto ročnom období nepomôže ani oblečenie do pása, ktoré krížové partie dostatočne nezahreje. Ak uprednostníte pohodlie a teplo pred módnym strihom do pása, aj vaše telo sa vám odvďačí.