Presunúť na hlavný obsah

NA SAN SEBASTIAN NEZABUDNETE

Cestovanie

Španielsko, to nie jú len preplnené pláže na Costa Brava, tancujúca Ibiza, futbalové hviezdy na Nou Campe v Barcelone či korida v Tolede. Pre slovenských turistov málo objavené, o to viac čarokrásne je malebné mesto San Sebastian na severe Španielska, nad ktorého krásou doslova zavzdycháte.

Predstavte si, že sedíte na promenáde lemujúcej pobrežie, neďaleko pozorujete zeleňou prekvitajúce ostrovy, počúvate šumenie mora, ktoré je z času na čas prerušené doliehajúcou hudbou z rušného centra. Cítite morskú vôňu, do ktorej sa vkradne chuť typického španielskeho tapasu a popritom uchlipkávate pohár výborného červeného vína. Aj taká môže byť dovolenka v severošpanielskom meste San Sebastian, jednom z hlavným stredísk Baskitska.

Takmer pol miliónové mesto je hlavným mestom španielskej provincie Gipuzkoa v Baskitsku a patrí medzi populárne turistické destinácie. Hlavná ulica s množstvom reštaurácií, kaviarní, tapas barov alebo nočných klubov sa rozprestiera v tesnej blízkosti plážovej promenády, z ktorej zase objavíte prírodné krásy okolitých ostrovčekov. Tie sú pri večernej prechádzke krásne osvetlené a ponúkajú nezabudnuteľný pohľad na večernú krajinu.

San Sebastian má typického španielskeho ducha, centrum je charakteristické malebnými úzkymi uličkami so starými budovami, z ktorých každá dýcha špecifickým historickým duchom. Mesto sa rozpína po stranách jednej z najkrajších mestských pláži La Concha, populárne na plávanie či surfovanie sú aj pláže Playa de Ondarreta a Playa de la Zurriola. Centrum mesta je labyrintom malých úzkych uličiek plné pôvabu a útulných barov, kaviarničiek či typických španielskych tapasov. Tie sa odporúča navštíviť nielen pre ich atmosféru, ale aj vynikajúce španielske delikatesy, po ktorých si môžete dopriať dúšok napríklad červenej odrody španielskeho vina, ovplývajúceho nenapodobiteľnou chuťou.

San Sebastian má pre turistov pripravených hneď niekoľko zaujímavých miest na objavovanie, napríklad miestne akvárium, múzeum Naval, ktoré vás prevedie históriou Baskitska a tohto malebného mesta, píšuceho svoju históriu od roku 1014, kedy tu bol založený kláštor St. Sebastian. Múzeum Museo de San Telmo sídli v starom meste v kláštore zo 16. storočia na úpätí Monte Urgull. Vrch Urgull dominuje centru San Sebastian a na jeho vrchole sa rozlieha socha Krista. Dostanete sa k nej cestou od akvária. Pobrežie a mesto budete mať ako na dlani z vrchu Monte Igueldo na opačnom konci mestskej pláže de la Concha. Prekrásny je aj prístav tohto baskitského centra, odfotiť sa môžete pri historickej budove starej radnice, nadchne vás množstvo zelene, vody, fontán, pohody a výnimočného španielskeho ducha malebného mesta, ktoré má typický prímorský ráz.

Charakteristikami mesta sú aj Kursaal most, záhrady paláca Miramar postaveného v 19. storočí v anglickom štýle, jazzový festival vždy v júli alebo septembrový filmový festival San Sebastian aj s tradičným červeným kobercom.