Presunúť na hlavný obsah

Letné kúpanie? Dámy, pozor na infekcie!

Zdravie a relax

Leto. Najlepší čas, kedy zo seba zhodiť kilogramy oblečenia, nahodiť sexi plavky, predviesť krivky a užiť si radosť z bláznenia sa vo vode. Kúpaliská, jazerá, súkromné bazény či more. Máloktorá z nás si túto letnú zábavku nechá ujsť. Schladiť sa po horúcom dni v príjemnej vode a nechať sa unášať jemnými vlnkami je predsa neodmysliteľnou súčasťou leta. Pri vodných radovánkach však netreba zabudnúť na pár pravidiel, ako sa vyhnúť infekciám, či nedajbože nepreniesť ich na druhých.

Nikto od vás nechce, aby ste si svoje pekné hlavičky v lete zaťažovali paranoidnými predstavami o baktériách, ktoré na nás aj tak číhajú na každom kroku. Kto by sa chcel v lete premeniť na známeho seriálového paranoika Monka. Hlavne keď slniečko hádže na bazén také pekné odlesky. Nikto od vás ani nechce, aby ste sa prestali kúpať. Gynekológovia však radia nezabudnúť v lete na opatrnosť.

Do bazéna či jazera by ste mali vojsť iba vtedy, ak ste zdravá. Ak máte nejaké ženské problémy, najlepším riešením je počkať a doliečiť sa. Vyhnete sa tak nachytaniu cudzích potvoriek, prípadne ich neposuniete ďalšej, na infekcie citlivej zástupkyni nežného pohlavia.

Rovnako je fajn  kúpať sa vo vodách, ktoré sú hygienicky preverené. „Ak sa žena ide kúpať do nejakého jazera, o ktorého vode nič nevie, berie na seba určité riziko ochorení, ktoré môžu vyplývať z infekcie vody v tej danej lokalite,“ upozorňuje gynekológ Jozef Španka. Zároveň dodáva, že najvhodnejšie je kúpať sa v slanej morskej vode, ktorá dezinfikuje. Tá je tiež vhodná pre budúce mamičky. Ak sa predsa len rozhodnete vojsť do „neznámych vôd“, tak vám podľa odborníka hrozia infekcie, ktoré sa môžu dostať cez pošvu smerom do maternice, vajcovodov alebo vaječníkov. „Vykúpať si“ tiež môžete infekcie kože či alergie. Zoznam vôd, ktoré pravidelne kontrolujú hygienici môžete nájsť na stránke Úradu verejného zdravotníctva.

Aby to však nebolo príliš jednoduché -  nielen znečistená, ale aj príliš čistá voda môžu spôsobiť problémy. Čistota, dezinfekcia a chlór môžu totiž ženám citlivejším na infekcie veľmi ľahko priniesť neobľúbenú a nepríjemnú vaginálnu mykózu.  Spôsobuje ju premnoženie kvasiniek v najintímnejších partiách. Takže pozor tiež na verejné či súkromné bazény. Ak ste na túto chorobu citlivá, mali by ste pred vstupom do chemicky upravovanej vody použiť čípky, alebo vaginálne krémy, ktoré navodia správne pH v pošve. Pomôcť môžu aj intímne gély, ktoré pri pravidelnom používaní preventívne účinkujú proti množeniu kvasiniek.

Žiadna výhra tiež nie je zostávať po vylezení z bazéna v mokrých plavkách, alebo nosiť tanga nohavičky, cez ktoré sa môžu preniesť mikróby z oblasti konečníku. 

Netreba si však kaziť leto stresovaním sa. Cheknite kupko na nete, či spadá do kategórie, slušných vôd, odrazte sa z mostíka a skočte si peknú šípku do vody. Po vyjdení z bazéna si prezlečte suché plavky, natrite sa opaľovacím krémom a hoďte úsmev na chlapíka ležiaceho vedľa alebo blízko vás. Pekné leto!