Presunúť na hlavný obsah

Zázračná Modrá Lagúna

Wellness

Na svete je niekoľko miest, kde sa môžete dostať do blízkosti ohromnej sily a nechať ju pôsobiť na vlastnej koži. Blue Lagoon na Islande je jedným z nich. Je to brána k prúdu prírodnej energie, ktorá vám dodá životnú silu, zdravie, pocit pohody a samozrejme nezabudnuteľný zážitok z geotermálnych kúpeľov zaradených medzi najlepšie na svete.

Blue Lagoon v geotermálnej oblasti Svartsengi sprevádzkovala v roku 1976 spoločnosť Suðurnes Regional Heating Corporation. Pozitívne účinky kúpania v lagúne a zaznamenali predovšetkým pacienti s psoriázou, ktorí zároveň podstupovali kúru s bahnom obohateným silicou. V roku 1994 tu preto pre psoriatikov otvorili klinku oficiálne uznanú islandským ministerstvom zdravotníctva. Dnes už na tomto mieste fungujú aj Blue Lagoon Spa a vyrábajú sa tu prípravky starostlivosti o pleť, ktoré sa predávajú v špecializovaných obchodoch na niekoľkých miestach Islandu.

Všetko, čo v Blue Lagoon nájdete, vzniklo s pokornou úctou k prírode. Ingrediencie do kozmetických prípravkov sa získavajú prísne ekologickým spôsobom, využívajú sa tu výlučne obnoviteľné zdroje energie, ba dokonca aj architekt areálu si dal záležať na tom, aby sa mu podarilo zachytiť harmonické spojenie medzi človekom a prírodou a záhadnú atmosféru tohto miesta. Hra svetla a tieňov, pary a špeciálneho svetla typického pre severnú časť sveta a prírodné materiály z Islandu - to všetko prispelo k tomu, aby sa budova kliniky podobala na lagúnu a aby obe pôsobili dojmom, akoby boli vytesané do stuhnutej lávy.

Blue Lagoon je príkladom unikátneho vzťahu medzi prírodou a vedou. Geotermálna morská voda, ktorá sa tu využíva, je súčasťou ekologického cyklu, kde vyspelá technológia a príroda fungujú v perfektnej harmónii v extrémnych podmienkach Islandu. Zdroj morskej vody sa nachádza v hĺbke 2000 metrov a na svojej ceste cez poréznu lávu prechádza zmes morskej a čerstvej vody procesom mineralizácie, pričom tesne pod hladinou vďaka vyparovaniu a sedimentácii dochádza ku koncentrácii minerálov.  V lagúne sa nachádza šesť miliónov litrov vody a celá táto masa s teplotou 37-39°C sa obnovuje každých štyridsať hodín.

Špeciálny ekosystém má samočistiacu schopnosť. Pravidelné odbery vzoriek potvrdzujú, že bežným baktériám sa v geotermálnej morskej vode nedarí, takže sa do nej nepridávajú žiadne čistiace látky. Jedinečné aktívne ingrediencie - minerály, silica a riasy nielenže majú pozitívny účinok pri liečení kožných problémov, napríklad ekzémov a psoriázy, ale sú zároveň pôvodcom prenádhernej modrej farby vody, pre ktorú toto miesto dostalo meno Blue Lagoon.