Presunúť na hlavný obsah

Vitamínom D proti rakovine

Feminity

Vitamín D ovplyvňuje viac ako dvesto génov vrátané tých, ktoré súvisia s rakovinou a autoimunitnými ochoreniami. Vyplýva to zo štúdie britských a kanadských vedcov, ktorý svoj výskum publikovali v magazíne Genome Research.

Tento objav dokazuje aké závažné dôsledky môže mať nedostatok tohto vitamínu v organizme. Vedci na čele s Andreasom Hegerom z University of Oxford hľadali miesta v ľudskom genóme, na ktoré sa viaže takzvaný receptor vitamínu D (VDR).

Zistili, že VDR priamo ovplyvňuje viac než dvesto génov. Sú medzi nimi gény súvisiace s ochoreniami ako napríklad skleróza multiplex, cukrovka prvého typu, Crohnova choroba, leukémia alebo rakovina hrubého čreva.

Nedostatok vitamínu D podľa nich môže zvýšiť riziko vzniku niektorého z týchto ochorení. Odporúčajú preto stanoviť optimálne denné dávky vitamínu D pre ľudí s jeho nedostatkom. Tých je na svete približne až jedna miliarda, pričom ide predovšetkým o ľudí, ktorí trávia väčšinu času v uzavretých priestoroch. Za normálnych okolností sa vitamín D tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, derivátu cholesterolu. V zime sa dostáva do tela zväčša iba potravou živočíšneho pôvodu ako olej z rybej pečene. Menšie množstvo je v mäse, vaječnom žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch. Vegáni majú k dispozícii iba hríby sušené na slnku, kvasnice, kakao, kokos, ďatle alebo rastlinne tuky a oleje či cereálie "umelo" obohatené o vitamín D. Rajčiny obsahujú déčko len v lístkoch rastliny.