Zázračné účinky ovocia
Že ovocie je zdravé a denne si naše telo zaslúži dostať aspoň pár kusov týchto vitamínových balíčkov , vieme všetci. Napriek tomu niekedy obchádzame misky s jablkami a hruškami tak dlho, až sa scvrknú a vyhodia. To najmenej, čo môžeme pre naše zdravie a krásu urobiť, je opláchnuť ich pod vodou a zahryznúť sa do nich. Samozrejme, nielen jablká a hrušky...
Ženy na diétach poznajú účinky ananásu naspamäť. Má vysoký obsah enzýmov, vďaka ktorým zlepšuje trávenie, urýchľuje spaľovanie tukov, zabraňuje tvorbe tukového tkaniva a zmierňuje rozličné zápaly. Odvodňuje organizmus, zmierňuje opuchy, pomáha pri črevných poruchách a hnačke. Odstraňuje starecké škvrny a prečisťuje tráviaci trakt. Obsahuje vitamín C, provitamín A, vitamíny B, kyselinu listovú a minerály draslík, horčík, vápnik, fosfor, zinok a železo. Čerstvo vytlačená šťava sa používa pri horúčkových ochoreniach a pri morskej chorobe.
Banán je známy svojimi antidepresívnymi účinkami, ktoré má vďaka obsahu proteínu tryptofanu. Ten sa v tele premieňa na serotonín a tak zlepšuje náladu. Vďaka vitamínu B vám banán zase upokojí nervy. Rovnako obsahuje magnézium a draslík. Jeden – dva kúsky tohto ovocia denne zlepšia náladu, koncentráciu a pomôžu zaspať.
Hrozno obsahuje vysoký podiel draslíka, vďaka ktorému sa z tela odstraňujú odpadové látky. Jeho šupky obsahujú vlákninu, ktorá podporuje činnosť čriev. Zastúpené sú v ňom vitamíny A, C, E a vitamíny skupiny B. Dokáže regenerovať vrchnú časť pokožky, zmierňuje stavy pri žlčových a obličkových kameňoch. Vďaka jeho močopudným účinkom pomáha z tela vyplavovať škodlivé látky. Dodáva telu veľa antioxidantov a pomáha zmierňovať únavu a depresiu. Má detoxikačný účinok na pečeň a udržuje rovnováhu črevnej flóry. Hrozno a hroznová šťava ochraňujú kardiovaskulárny systém.
Hruška síce neoplýva množstvom vitamínu C, ale obsahuje vitamín B, vápnik a fosfor. Má antibakteriálny, močopudný a posilňujúci účinok. Pomáhajú pri vysokom krvnom tlaku a močových kameňoch. Varené a pečené sa používajú hrušky proti kašľu a záduchu, odvar zo sušených hrušiek proti hnačkám. Toto ovocie má prečisťujúci účinok na črevá, odstraňuje zápchu a iné poruchy trávenia. Dajte si pozor na odrody s drobnými zrniečkami v dužine. Ľuďom s citlivými črevami a poruchami žlčníka môžu spôsobovať ťažkosti, ak sa jedia v surovom stave. Plané hrušky majú liečivejšie vlastnosti ako hrušky ušľachtilé.
Jablká sú dodávateľom antioxidantov, ktoré nám pomáhajú udržať krásnu pleť i bojovať proti rakovine. Obsahujú totiž látky, ktoré pomáhajú obmedzovať nádorové bunky. Keďže obsahujú veľa vody, zaženú dobre smäd a zároveň vytvárajú v ústach vhodné prostredie, v ktorom vám ťažšie vznikne zubný kaz. Vďaka jablkám dostanete do tela veľa vitamínu C, draslíka a vlákniny. Prečisťujú organizmus, účinkujú pri bolestiach hlavy, hnačkách a zápchach.
Pomaranč sa okrem široko-ďaleko známeho faktu, že je bohatým zdrojom „céčka“, môže pochváliť aj obsahom draslíku a horčíku, vďaka ktorým prečisťuje organizmus. Toto pôvodom ázijské ovocie posilňuje obranyschopnosť organizmu a znižuje hladinu cholesterolu. Výskumy ukázali, že ľuďom, ktorí jedli denne citrusové ovocie, sa znížilo riziko ochorenia na rakovinu. Rovnako ako napríklad hrozno, aj pomaranče majú silný antioxidačný efekt na naše bunky. Vitamíny skupiny B pomáhajú ku krajšej pleti.
Nezabúdajte, že čerstvému ovociu sa nič nevyrovná. Džemy, zaváraniny a plechovicové pochúťky vám ho nenahradia, nech na obale píšu o akomkoľvek percente ovocia. Prejdite sa pomedzi regále, vyberte pár kusov neprezretého ovocia a nezabudnite ho umyť horúcou vodou. Tá vraj lepšie zmýva postreky.