Ajurvéda nelieči iba telo, ale i dušu a myseľ. Naraz.
Možno sú časy voňavých olejov, mastičiek či odvarov z korienkov a kvetov späť. Stále viac ľudí sa začína obzerať pri hľadaní odpovede na svoje zdravotné problémy po dverách, ktoré si predtým nevšímali. Zhltnúť pár tabletiek na predpis a pokračovať takým istým spôsobom života, ktorý vám uhnal nejaký problém, nič nevyrieši. Ale možno, že za týmito druhými dverami sa skrýva niečo hlbšie. Niečo, čo konečne váš problém vylieči. A nielen ten. Pomôže upratať aj všetko ostatné, raz a navždy...
Slovo ajurvéda má indický pôvod – „ajur“ znamená život, „véda“ poznanie. V doslovnom preklade je to teda ´veda života´. Využívala sa už pred narodením Buddhy a je stará tisíce rokov. Vychádza z nej aj čínska medicína či homeopatia, ktoré sú nám asi známe viac. Zatiaľ čo v Európe sa považuje za alternatívnu medicínu, v Južnej Ázii má veľký význam. Označenie veda života alebo žitia nie je náhodné. Ajurvéda je totiž prepracovaný systém, ktorý si na človeku všíma podrobne všetky fyzické, duševné, emočné a duchovné aspekty, ktoré sú podstatné pre jeho zdravie a spokojnosť. Okrem medicíny sa v nej využívajú i masáže, joga, meditácia, astrológia, dychové cvičenia či zvukové a hudobné terapie.
Asi základným rozdielom medzi západným pohľadom na človeka a tým „ajurvédskym“ je fakt, že my sa na človeka nepozeráme dostatočne individuálne. Ľudia sú podľa nás v podstate takí istí a liečia sa u nich len choroby, ktorými trpia. Ale ajurvéda si všíma jedinečnosť každého človeka. Nielen jeho problém samotný, ale i jeho citové rozpoloženie, stav mysle a fyzický stav. Ajurvédski doktori sa nepozerajú iba na telo, ale aj na myseľ a dušu, pretože len keď je telo, myseľ a duša v rovnováhe, môže byť človek zdravý a šťastný. Táto rovnováha je vlastne aj cieľom ajurvédy.
Ajurvédska medicína môže byť jednoduchá a priamočiara, kedy používa bylinkové odvary napríklad proti bolestiam hlavy alebo hrdla, ale aj oveľa hlbšia. Vtedy sa sústreďuje aj na zdravotný stav v našich minulých životoch, aby vedela pomôcť v tom terajšom. Ajurvédski lekári sú presvedčení, že úpravou stravovacích návykov a životného štýlu sa celkovo možno zbaviť mnohých ťažkostí bez liekov. Pomáhajú mnohým ľuďom, ktorých problémy klasická medicína nevie riešiť, či už to sú kožné ochorenia ako psoriáza, vitiligo a ekzémy, alebo duševné problémy ako nespavosť, depresia, ďalej migrény, astmy, cukrovka, vysoký cholesterol alebo vysoký krvný tlak, reuma, bolesti kĺbov, artritída, vírusové a bakteriálne infekcie, problémy s otehotnením, sexuálna slabosť, detská hyperaktivita a mnohé ďalšie.
Ako také vyšetrenie u ajurvédskeho doktora vyzerá? Dozviete sa v novom čísle FEMINITY MAGAZÍNu.