Najškaredšie hotely sveta. Nechýba ani Bratislava.
Na svete je toľko hotelov. Mnohé experimentujú s dizajnom, súťažia so svojimi susedmi, chcú vyniknúť a niektoré do dotiahnu až tak ďaleko, že sa stanú pre turistov cieľovou destináciou samou o sebe. Ale niekedy to nevyjde. Niekedy je finálna podoba hotelu tak od veci ,akoby sa nepodarilo presne to, čo autor zamýšľal. Taká stavba potom akurát bije do očí a ľudia nechápavo krútia hlavami. Portál www.travel.aol.com zozbieral zopár takýchto nepodarkov. A čestné miesto medzi nimi máme aj my, respektíve jeden bratislavský hotel!
Hotel Silken Puerta America, Španielsko
Tento odvážny hotel v madridskom okrese Chamartín je taký dúhovaný, že vám zanechá v ústach trošku gýčovú chuť. Spolupracovalo na ňom 19 architektov, vrátane Jeana Nouvela, Zahy Hadid či Normana Fostera. Futuristická konštrukcia hotelu je síce ambiciózna, s okolitou panorámou mesta sa trošku bije.
Marina Bay Sands, Singapur
Hotel, ktorý funguje len od minulého roku je zároveň najdrahším kasínom na svete, no človek sa pri pohľade naň musí zamyslieť, na čo to vlastne hľadí. Bizarnú stavbu dizajnom pripomínajúcu vesmírnu loď tvoria tri 55- poschodové veže spojené navrchu „Skyparkom“, v ktorom sa nachádzajú reštaurácie i bazén.
Penzión Hang Nga, Vietnam
Už z prvého pohľadu je ľahké zistiť, ako prišiel 10 -izbový penzión vo vietnamskom meste Dalat ku svojej prezývke Crazy House. Architekt Dang Viet Nga poňal konštrukciu veľmi rozprávkovo a zložil (alebo sa o to aspoň pokúsil) tak poctu Antoni Gaudímu.
The Dog Bark Park Inn, Idaho
Hotel v tvare dvoch bíglov stojí v americkom Cottonwoode a nielen zvonka je „štýlový“. Aj izby sú zariadené veľmi tematicky a ozdobené psími čačkami. Pre fanúšikov zvieratiek možno, ale inak trochu gýč..
The Standard, New York
Hotel otvorili v roku 2009 a už vtedy ho všetci častovali prívlastkami ako ponuro vyzerajúci a čudný. Výhľad z neho na Veľké jablko musí byť parádny, ale opačne to neplatí, zvonka vyzerá stavba akosi nepriateľsky. Neslávnu povesť ešte viac prehĺbili jeho hostia, ktorých cez okno zahliadli okoloidúci správať sa, povedzme, veľmi exhibicionisticky.
Magic Mountain Hotel, Čile
Na prvý pohľad je Magic Mountain Hotel celkom príťažlivý, minimálne pre ľudí, ktorých okúzľuje príroda a všetko zelené. Zblízka však môže odradiť bahnitá štruktúra a možný pach plesne. Na hotel však narazíte až na prechádzke hlboko po rezervácii Huilo Huilo v južnej časti Chile. Nám sa taký hrozný nezdá, ale čo skrýva jeho vnútro, ťažko povedať.
The First World Hotel, Malajzia
Hotel patrí medzi najväčšie na svete a pozostáva z desiatich reštaurácií, zábavného parku a repliky sochy Slobody. Aj bez týchto "srandovných" súčastí komplexu by bol hotel neprehliadnuteľný vďaka jeho divoko pomaľovanej fasáde. To je pohľad naozaj len pre silné a zdravé oči.
Ryugyong Hotel, Severná Kórea
Tento 105 poschodový hotel v meste Pyongyang patrí medzi najškaredšie na svete, dokonca mu prischla prezývka Hotel skazy. Budova v tvare pyramídy dominuje panoráme hlavného mesta už od roku 1987, ale nikdy nebola otvorená pre verejnosť. V roku 1992 to so stavbou vzdali a takmer 20 rokov sa nič nedialo. Momentálne sa na ňom opäť pracuje, ale čo to bude, keď to bude, nie je zatiaľ známe.
Hotel Westin New York Times Square, New York
Ak hľadáte farby, bláznivé tvary, divoko skosené uhly, rýchly prístup k Theater District a všetkému, čo Time Square ponúka, už ste našli. Hotel je síce po vizuálnej stránke celkom slušný úlet, ale, predsa len, v New Yorku až tak nekričí.
Hotel Spirit, Slovensko
Slovákom a najmä Bratislavčanom známy objekt sa dostal do rebríčka škaredých hotelov tiež. Portál travel.aol.com píše, že aj Picasso by sa v hrobe prevracal. Hotel ponúka vzdelávacie semináre, alternatívnu medicínu a "psychotronickú analýzu". Na portáli sú zvedaví, aký úžasný pobyt v Spirit hoteli musí byť. Pre potenciálnych záujemcov, ktorí by to radi zistili – noc vyjde na 21 eur.
The Grand Lisboa Hotel, Čína
Hotel a kasíno otvorili v rokoch 2007 a 2008 ako najvyššiu budovu v Macau a zároveň jednu z najvyšších budov na svete. Ukrýva až 650 izieb rozložených na 44 poschodiach. Nezvyčajný tvar budovy pripomína obrovské vajce uložené v lotosovom kvete. Reštaurácia v hoteli síce získala tri Michelinove hviezdy, ale polemizuje sa, či je hotel rovnako chutný aj čo sa vizuálu týka.
The Royal Tulip Hotel, Brazília
Hlavné mesto Brazílie Brasilia je známa svojím postmoderným urbanizmom, experimentálnou architektúrou a netradičnými úpravami krajiny. Takže zmieňovaný hotel nikoho extra neprekvapil. Lenže niekedy sa natíska otázka, kde leží rozdiel medzi tým, čo je nezvyčajné a tým, čo už je škaredé?
Radisson Blu Astrid Hotel, Belgicko
Hotel v Antwerpách je akýsi farebný, moderný pokus vzdať hold flámskym šikmým strechám a kurióznej architektúre, ale príliš mu to nevyšlo. Ostré vrcholy, žltá a hnedá farba, hrany a oblúky, všetko tvorí utešenú schizofrenickú fasádu.