Presunúť na hlavný obsah

Koreniny, ktoré vám dochutia jedlo. A zdravie

Zdravie a relax

Koreniny dnes hrajú hlavnú úlohu najmä pri varení. Jedlo vďaka nim lepšie chutí, vonia i vyzerá. V minulosti sa však často využívali aj ako lieky, pretože dokážu tlmiť v tele zápaly, znížiť vysoký tlak, bojovať proti žalúdočným kŕčom, nadúvaniu či astme. Sú zároveň zdravou náhradou cukru a soli, tak len smelo na ne.

Koreniny zlepšujú stav srdcovo-cievneho systému, kontrolujú hladinu cukru v krvi a majú preventívne účinky pred niektorými druhmi rakoviny. Podľa mnohých vedeckých výskumov koreniny pomáhajú aj v boji proti nadváhe, pretože podporujú trávenie a urýchľujú proces spaľovania tukov. Treba si už len zvyknúť namiesto soli siahnuť radšej po korení a bylinkách. Konkrétne vám pomôžu túto úlohu zastúpiť bazalka, oregáno, rasca alebo rozmarín. Najefektívnejšie spaľovače tukov sú rozhodne čierne korenie, zázvor, chilli, kurkuma, koriander a rasca.


Rasca
Zvyšuje chuť do jedla a pomáha pri nadúvaní, žalúdočných kŕčoch a kolikách. Rovnako pomáha pri porúchách metabolizmu a chráni pred vznikom cukrovky. Ako množstvo iných druhov korenia, aj rasca pomáha spaľovať tuky. Hodí sa do šalátov, najmä cviklového, kapustového či reďkovkového, do prívarkov, najmä kelového, a na dochutenie hovädziny a bravčoviny.

Majoránka
Vňať majoránu záhradného, alebo majoránky je vďaka silicám charakteristická prenikavou vôňou. Bojuje proti bolestiam hlavy, astme a pomáha hojiť zapálené rany. Pozitívne vplýva na trávenie, posilňuje žalúdok a podporuje tvorbu žalúdočných štiav i chuť do jedla. Obsahuje aj látky, ktoré podporujú činnosť pečene a žalúdka. Hodí sa najmä do omáčok a polievok, hlavne fazuľovej, zemiakovej či gulášovej.

Pažítka
Obsahuje veľa vitamínu C, ďalej Áčko a vitamín B2. Z minerálnych látok sú v nej zastúpené magnézium, kálium, železo, vápnik a fosfor. Najlepšie je používať čerstvú pažítku. Mäsu, zeleninovým polievkam i šalátom dodá jemnú cibuľovú arómu.

Čierne korenie
Pôsobí proti plynatosti a zápche, upravuje a podporuje trávenie a zlepšuje chuť do jedla. Má dobrý účinok aj na krvný obeh a pôsobí močopudne. Najlepší účinok dosiahnete, keď ho pomeliete tesne pred použitím.

Rozmarín
Z tejto byliny sa už v dávnych časoch pripravovala „medicína“, ktorá uľavovala od rôznych bolestí, reumy, dne a zápalov kĺbov. Podporuje trávenie a zmierňuje kŕče a nadúvanie. Vďaka jeho schopnosti čistiť krv a podporovať vylučovanie moču zbavuje organizmus toxických látok. Chráni mozog pred voľnými radikálmi, zlepšuje pamäť a zmierňuje nervové napätie. Posilňuje organizmus, zlepšuje cirkuláciu a pôsobí proti nízkemu tlaku.

Bobkový list

V našej kuchyni hojne využívané bobkové listy podporujú trávenie, posilňujú chuť do jedla a sú účinné aj v boji proti prechladnutiu, chrípke a bronchitíde. Pomáhajú aj pri poruchách koncentrácie. Okrem klasických listov dostať kúpiť aj vavrínový masážny olej, ktorý zmierňuje reumatické, svalové a kĺbové bolesti, ktorými môžete trpieť, ak si natiahnete sval alebo zvrtnete nohu. Bobkový list je prírodným antiseptikom, preto pomáha aj pri liečbe rôznych vyrážok.

I keď koreniny povzbudzujú trávenie a spaľovanie tukov (a obmedzujú ich ukladanie v tele), je jasné, že si na tejto ich výhode nemôžte vystavať diétu. Nefunguje to tak, že čím viac budete koreniť, tým ľahšie sa budú od vás odlepovať kilá. Na zdraví sa vám odrazí aj samotný fakt, že nimi postupne vytlačíte z jedálnička soľ. Opatrní v korenení by mali byť ľudia, ktorých trápia žalúdočné choroby. Najmä štipľavé korenia by ich mohli podráždiť.