Presunúť na hlavný obsah

Homosexualita: 10 vecí, ktoré ne-potrebujete vedieť

Sex a vzťahy

Či sa to už niekomu páči, alebo nie, homosexualita je súčasťou ľudstva už od nepamäti. Literatúra je plná informácií týkajúcich sa legislatívnych postojov, dávnych medicínskych prístupov a rôznych zaujímavých faktov, ktoré s ňou súvisia. FEMINITY vám prináša tie, o ktorých ste možno doteraz netušili.



 

 

  1. V dávnych kultúrach sa legislatívne postoje k homosexualite menili dynamicky od úplnej akceptácie, prenasledovania až po tresty smrti. V československom práve bol pohlavný styk s osobou rovnakého pohlavia trestným činom až do roku 1961. 

  2. Metódy, ktoré sa používali na liečbu homosexuality, zahŕňali psychoterapiu a tiež metódy biologické, napríklad hormonálnu liečbu, ale i chirurgické metódy ako je kastrácia, lobotómia, či odstránenie maternice. Pre homosexualitu sa liečilo množstvo ľudí najmä preto, že jedinci boli vystavení obrovskému sociálnemu tlaku. Efekt terapie bol však minimálny, preto sa tento stav začal pokladať za neliečiteľný. V našej krajine bola homosexualita vyradená zo zoznamu chorôb až v roku 1991.

  3. Podľa novších výskumov bola zistená homosexuálna skúsenosť u 6,2% mužov a 4,4% žien, pričom ešte menšie percento uviedlo, že sa cítia byť homosexuálne orientovaní, no nie sú si celkom istí. 

  4. Homosexualita môže byť skrytá, tou je podľa uznávaného amerického sexuológa Alfreda Kinseyho predisponovaných asi 10% mužov, núdzová ( napríklad vo väzení ) a tiež vývinová, ktorá je súčasťou psychosexuálneho vývinu človeka.

  5. Len malá časť homosexuálov je vyhranená tak, že je úplne neschopná heterosexuálneho styku. Na Slovensku sú známe prípady, kedy mladý homosexuál v afekte hnevu a odporu zabil ženu, ktorá sa ho pokúšala vzrušiť a zviesť.

  6. Pravú homosexualitu sa nemožno naučiť a spustiť ju napríklad jednorázovou skúsenosťou. Zaujímavý je tiež fakt, že zhoda vo výskyte homosexuality je u jednovaječných dvojčať 89% a u dvojvaječných len 8%.

  7. Homosexuálna orientácia či správanie sú ako motivácia trestného činu veľmi ojedinelé. Najväčším problémom je dočasná orientácia na rovnaké pohlavie napríklad vo väzení. Známe sú takto motivované úteky z väzníc za skôr prepustenou partnerkou/partnerom, žiarlivostné konflikty, prípadne ublíženia na zdraví.

  8. Hoci nie sú známe dôkazy o homosexuálnej orientácii Shakespeara, v jeho ľúbostných Sonetoch adresuje 26 básní žene a až 126 mladému mužovi.  Z ďalších známych historických osobností, ktorí prejavovali náklonnosť osobám rovnakého pohlavia, môžeme spomenúť napríklad Michelangela, či Leonarda da Vinciho.

  9. Tradíciu zákonov sodómie, podľa ktorých je každá sexuálna aktivita, ktorá nie je praktizovaná za účelom rozmnožovania sa, posudzovaná ako trestný čin, zaviedol v roku 1533 anglický kráľ Henrich VIII. Prvý prípad odsúdenia pre lesbický vzťah bol v severnej Amerike v r.1649.

  10. Strach, či odpor voči homosexuálom býva výraznejší u mužov. Táto averzia je výsledkom sociálnych faktorov, ale i osobnostných, ako napríklad nekompromisnosť, odmerané správanie, či lipnutie na nezdôvodnených názoroch.