Štíhlejšia a zdravšia? Spravte si lymfatickú masáž!
Masáží je neskutočné množstvo druhov. Thajská masáž, ajurvédska masáž, masáž kameňmi, reflexná masáž... Minimálne jeden druh už každý z nás vyskúšal. No počuli ste už o manuálnej lymfatickej masáži?
Možno vám lymfatická masáž evokuje v hlave najmä súvislosť s opuchmi. Áno, využíva sa najmä na liečbu menších opuchov i chronických edémov, ale má i ďalšie využitie, a to to veľmi dôležité. Názov si požičala od lymfy, o ktorej sme už písali. Zjednodušene sa dá povedať, že lymfa, ktorá obmýva každá bunku v tele, zbiera do seba toxíny, ktoré nám vnikli do organizmu či už potravou, vzduchom alebo sa v ňom vytvorili trebárs pri trávení, a zhromažďuje ich v lymfatických uzlinách. V nich sa lymfa odfiltruje od škodlivín a nakoniec sa vylúčia z tela či už močovým mechúrom, hrubým črevom alebo pľúcami. Ako to všetko súvisí s masážou?
Pokiaľ vám lymfa prestane prúdiť telom tak, ako má, a nezbavuje ho tak splodín, človek sa, ľudovo povedané, začne zanášať. A to so sebou prináša množstvo problémov, od tých kozmetických ako sú celulitída a problémy s pleťou až po bolesti hlavy a krčnej chrbtice, angínu, zhoršený zrak či sluch, problémy s dýchaním. Bez viditeľnej príčiny môžete začať priberať, strácať vlasy, trpieť zvýšenou únavou a podobne.
Samozrejme, nie vždy za tým stojí lymfa, príčiny spomínaných problémov môžu byť rôzne. Ale ak patríte medzi ľudí, ktorí majú všetky výsledky od doktora učebnicové, zájdite si na reflexnú masáž. Už pri prvých dotykoch na chodidle vám masér povie, či je v tom lymfa. A ak áno, odporučí lymfatickú masáž. Tá sa však musí robiť správne.
Pri tejto masáži ide o stimulovanie lymfatického systému pomocou pomalých, opakujúcich sa pohybov. Správne vykonaná masáž odstráni stagnáciu lymfatického toku a posilní telesné funkcie aj imunitný systém, zredukuje opuchy a modriny, zmenší jazvy, zmierni bolesti kĺbov, zlepší stav pokožky (áno, aj obávanej celulitídy), pomôže odviesť vodu z tela. Ale to najdôležitejšie je, že odvádza z tela toxíny.
Podľa stavu vášho zdravia závisí, ako často by ste na masáž mali zájsť, zo začiatku sa odporúča aj dva-tri krát týždenne. Nebuďte však prekvapení, keď si od vás masér vypýta potvrdenie od lekára, že lymfatickú masáž môžete podstúpiť. Pokiaľ trpíte ochorením štítnej žľazy či opuchmi, ktoré sa objavili pri zlyhávaní srdca alebo po rakovine, treba sa poradiť s odborníkom. Neodporúča sa ani ľuďom, ktorí bojujú s nádorovými ochoreniami, vírusovými či akútnymi ochoreniami.
Nielen telu, ale aj hlave, dekoltu, krku a ramenám môžete dopriať lymfatickú masáž. Je to účinný spôsob, ako odstrániť opuchy, vrásky a vačky. Tak isto si môžete vy alebo masér vykonávať lymfatickú masáž len na rukách, nohách či bedrách. Je to účinná metóda, ako z nich dostať vodu a čiastočne aj tuky, preto človek po takýchto masážach častokrát schudne. Nezabúdajte však, že lymfatická masáž by sa nemala v ten istý deň kombinovať s inou.