Keď sa znižuje chuť na sex... Čo za tým môže byť?
Každá žena si tým obdobím prejde. Jednoducho sa jej znižuje chuť na sex. Niektorým sa už nikdy nevráti, iným áno. Čo za tým je? Ako zistiť, či ide len o prechodný stav alebo sexuálnu poruchu? A čo s tým ďalej?
Ženy môžu trpieť rôznymi sexuálnym dysfunkciami od poruchy vzrušivosti až po nedosiahnutie orgazmu. Asi najčastejšou je ale znížená chuť na sex, ktorú odborníci volajú nízka apetencia. Prejde si ňou takmer každá žena a je úplne normálne, že máte v živote obdobia, kedy na ten sex naozaj, ale naozaj nemáte chuť. Ale čo ak vám to ostane na celý život? Môže sa to stať?
Ženy vnímajú sex úplne inak ako muži. Potrebujú byť v psychickej pohode, aby sa dokázali uvoľniť v posteli a naplno si to užiť. Keď máte problémy v práci alebo sa cítite zle kvôli niečomu inému, vaša chuť na sex automaticky klesá. Aj keď máte problémy s partnerom, často sa hádate alebo riešite partnerskú krízu, tak sa vám ťažšie vlieza do postele. Je to úplne prirodzené a neznamená to, že ste divná. V tomto prípade nejde o sexuálnu poruchu.
Ak si chcete zvýšiť chuť na sex, mali by ste vyriešiť najprv problém, ktorý vás trápi. Vyriešte najprv partnerskú krízu alebo problémy v práci, až potom sa naplno vrhajte do partnerovho náručia. Niektoré ženy robia tú chybu, že sa do sexu tlačia. No potom sa im znechutí ešte viac a môže sa stať, že sa im tá chuť už nikdy nevráti.
Keď sa vzťah dostane do krízy, ženy často stratia chuť na sex. V tomto prípade ale treba pouvažovať, či ten sex odmietate len so svojim stály partnerom, alebo úplne. Mnohé ženy v problematickom vzťahu si totiž myslia, že trpia poruchou, keď odmietajú sex. Lenže mnohé z nich si len nedokážu predstaviť, že by mali vliezť pod jednu perinu so svojim stálym partnerom, ale s iným mužom si to predstaviť vedia. V tom prípade to tiež nie je porucha, ale len odpor k partnerovi. Snažte sa vyriešiť najprv krízu, ktorá nechuť spôsobila, až potom sexuálny život. Ak sa to nebude dať, radšej sa rozíďte, ale nikdy sa nenúťte do sexu, lebo k nemu môžete mať potom odpor celý život.
V niektorých vzťahoch vyžadujú muži viac sexu ako ženy. To však neznamená, že ženy majú nejakú poruchu, lebo nechcú sex neustále. Niektoré sa tak ale cítia, ak im partner vykrikuje, že nie je normálne, že spolu tak málo spávajú. V tomto prípade ale tiež nejde o poruchu, len je chuť na sex u danej ženy nižšia ako u daného muža. Ako často by mal byť vo vzťahu sex?
Sexuálna porucha je to až vtedy, keď nemáte ani minimálnu chuť na sex a to nikdy a s nikým. Niekedy je to len dočasné. Mnohé ženy začnú pociťovať potrebu sa sexuálne vybiť až po tridsiatke. Takže ak máte dvadsať a nemáte chuť na sex, ešte nerobte paniku, raz to príde. Súvisí to s tým, že ženám hladina stúpa pomalšie ako mužom, ktorí majú najväčšiu chuť na sex práve v dvadsiatke. Viac sa o tom dozviete tu: Kedy si užijete najlepší sex v živote?
Niektoré ženy však nepociťujú chuť na sex celoživotne. Dá sa to liečiť, ale sú tu aj riziká. Hormón, ktorý zvyšuje apetenciu, je testosterón, a to nie len u mužom, ale aj u žien. Takže ak si žena, ktorá nemá nikdy chuť na sex, dá pichnúť testosterón, mala by sa jej apetencia zvýšiť. Problém je ale v tom, že vám aj zhrubne hlas, zmení sa rozloženie tukov v tele a chlpov budete mať o čosi viac ako predtým...
Nechuť k sexu sa dá liečiť aj antidepresívami, ak je nechuť spôsobená zmenami nálady. Lieky však treba vyberať veľmi dobre, pretože niekedy môžu nechuť ešte viac podporiť. Tiež je dôležité najprv určiť, či ide o nechuť s jedným partnerom, alebo všeobecne.