Presunúť na hlavný obsah

Zdravá, štíhla a so skvelou náladou: Ktoré potraviny treba jesť?

Zdravie a relax

Omega-3 mastné kyseliny sú zázrak, ktorý už veľmi dávno objavili Japonci a Eskimáci. Hoci ich strava obsahuje tuk, nepriberajú. Ich jedálny lístok je bohatý na ryby, ktoré sú obrovským zdrojom omega-3 mastných kyselín. Zaraďte ich do svojho jedálneho lístka aj vy a predídete nielen kilám navyše, ale aj depresiám a rôznym chorobám.

 

Omega-3 mastné kyseliny bojujú proti rôznym chorobám. Majú protizápalové účinky, zabraňujú vzniku kardiovaskulárnych ochorení a Alzheimerovej choroby. Podporujú cirkuláciu krvi a pôsobia na jej riedenie, znižujú krvný tlak a vyrovnávajú hladinu inzulínu v krvi. Majú úžasný vplyv na celkové zdravie a imunitu. 
 
Majú aj antioxidačné účinky, zlepšujú činnosť mozgu a pamäť. Deťom pomôžu lepšie sa sústrediť a je dobré, ak tehotná žena prijíma dosť týchto látok, pretože majú priaznivý vplyv na vývoj mozgu plodu.
 
Omega-3 mastné kyseliny majú vplyv aj na našu náladu. Ak trpíte ich nedostatkom, môže to mať nepriaznivý vplyv na vaše emocionálne správanie a môže to vyvolať depresie. 
 
Tieto kyseliny sú pre človeka esenciálne, čo znamená, že telo si ich nevie vytvoriť samé a musíme ich prijímať v potrave. Najviac ich nájdete v olejnatých rybách, ako je losos alebo sardinka. Pri výbere rýb najbohatších na omega-3 mastné kyseliny môže nastať menší problém, pretože sa nachádzajú najmä v rybách ulovených vo voľnej prírode, menej ich je v rybách z chovu. Je ťažké dopátrať sa, kde ulovili rybu, ktorá skončila na vašom tanieri, no ak sa vám to podarí, bude to pre vás lepšie.
 
Najviac omega-3 mastných kyselín obsahuje losos, ale veľké množstvo majú aj ančovičky, sardinky, atlantický sleď, mečiar obyčajný, pstruh dúhový, atlantická makrela a tuniak biely. Nájdete ich aj v ľanových semienkach, sóji, repkovom oleji a orechoch. 
 
Dostatok omega-3 mastných kyselín pomôže vášmu zdravotnému stavu, ale prospeje aj štíhlej línii a nálade. Preto by ste si mali dopriať čo najviac rýb. Ak ich neobľubujete, môžete sa spýtať v lekárni na rôzne doplnky stravy. Predáva sa viacero druhov rybieho oleja, ktorým môžete nahradiť nedostatočný príjem samotných rýb. Poraďte sa ale pre istotu so svojim lekárom, aby ste vedeli presne, v akých dávkach a ako často si máte tabletky dávať.