Presunúť na hlavný obsah

Štíhla vďaka bielkovinám?

Fitness

Rozhodli ste sa zatočiť s prebytočnými kilogramami a zvažujete, ktorá diéta by vám v tomto neľahkom boji najviac pomohla? Určite ste počuli, že proteíny sú v tomto smere pomocníkmi na nezaplatenie. No aká je pravda? Skutočne vám (do)pomôžu bielkoviny k štíhlosti?

 

K prieskumom všetkého druhu sa stavia veľa z nás skepticky, no na ich výsledky sme poväčšine aj tak zvedaví. Tentokrát sa zameriame na tie, ktoré súvisia so vzájomným vzťahom bielkovín a úbytkom neželaných kilogramov.
 
Narastajúci počet výskumných štúdii skutočne potvrdil, že konzumácia väčšieho množstva bielkovín (predovšetkým chudého mäsa, hydiny, morských rýb, vajec, strukovín, orechov a nízkotučných mliečnych výrobkov), zabezpečí efektívnejšie chudnutie a účinnejšiu zbraň voči srdcovým ochoreniam. To hneď z niekoľkých dôvodov.
 
Bielkovinové jedlá vás zasýtia
 
Štúdia z roku 1999 ukázala, že obézni ľudia, ktorí po dobu šiestich mesiacov jedli prevažne nízkotučnú, vysokobielkovinovú diétu, schudli v priemere o 4 kg viac, než ich „kolegovia“ dodržiavajúci síce nízkotučnú, no stravu s vysokým podielom sacharidov. Bielkoviny vás zasýtia na dlhšiu dobu než sacharidy, takže v konečnom dôsledku toho zjete menej. Väčšina vysokobielkovinových jedál má nízky glykemický index, čo vplýva na hladinu cukru v krvi a chráni pred návalmi hladu.
 
Priveľa bielkovín vie uškodiť
 
Niektoré propagované vysokobielkovinové diéty obsahujú až priveľa bielkovín a nasýtených tukov, čo na druhej strane nie je zdraviu prospešné. Netreba zabúdať, že každá správna diéta musí pre telo zabezpečiť prísun všetkých potrebných živín! Priveľa bielkovín zvyšuje riziko osteoporózy a ochorenia obličiek. Nadmerná konzumácia červeného mäsa a mäsových výrobkov sa zas dáva do súvislosti so zvýšeným rizikom vzniku niektorých druhov rakoviny.
 
Koľko je to správne množstvo?
 
Odborníci na výživu odporúčajú skonzumovať, respektíve príjem bielkovín upraviť na 15 až 20% z celkového energetického príjmu. Ak denne skonzumujete okolo 8 500 kilojoulov, ide o 75 až 100 gramov bielkovín denne – tri až šesť porcií bielkovinových potravín, ku ktorým patria už zmieňované nízkotučné mliečne výrobky, strukoviny, orechy, vajcia, ryby či hydina a iné chudé, biele mäso.
 
Ako sa nasýtiť a nepribrať?
 
Novým „vynálezom“ sú potraviny, ktoré navodia pocit sýtosti, a to predovšetkým mliečne kokteily, rôzne nápoje a zájedky. Väčšina obsahuje kombináciu bielkovín a vlákniny, čiže dvoch živín, ktoré zaháňajú hlad na dlhší čas ako tuk a obsahujú len zopár kilojoulov. Pravdaže, je len na vás, ako bude v konečnom dôsledku váš jedálny lístok vyzerať. Vysoký obsah vlákniny a v každom jedle aspoň primeraný podiel bielkovín, by však mal byť samozrejmosťou.