Presunúť na hlavný obsah

4 príčiny, prečo sme stále unavení, aj keď sme vyspatí

Krása

Aj vy patríte medzi tých, ktorí pociťujú únavu po celý čas? Či spíte štyri hodiny alebo desať, stále vám oči klipkajú a vy máte pocit, ako by vás niekto celkom vyšťavil. Každému je jasné, že niečo asi nebude v poriadku. FEMINITY vás upozorní na príčiny, ktoré môžu byť späté s vašou permanentnou únavou.

 

 

Nedostatok hormónu štítnej žľazy

Štítna žľaza prirodzene produkuje hormóny, ktoré ovplyvňujú váš spánok a tiež hlad. Pokiaľ sa aktivita vzniku týchto hormónov znižuje, znamená to, že trávite veľa času spánkom a ste prespatí.
 

Nálada ovplyvňuje náš spánok

Každému z nás sa mení nálada, raz sme veselí, inokedy smutní. Ľudia, ktorí trpia depresiou alebo majú ku nej sklony nemajú ani tak potrebu veľa spávať, ako si mnohí z nás myslia. Stavom, ktorí prežívajú však vstávajú z postele veľmi skoro ráno a spánok im tak počas dňa chýba. Vo výslednom ponímaní tak vyzerajú, že majú prebytok spánku. Aby ste mali dostatok a kvalitu spánku, vyvíjajte počas dňa aktivitu a nebuďte pasívni.
 

Nepravidelnosť dýchania počas spánku

Vytrhávanie a prebúdzanie sa zo spánku počas noci môže viesť ku tomu, že ráno máte pocit, ako keby ste ani nespali. Napriek tomu, že ste oficiálne spali osem hodín, kvalita vášho spánku bola nulová, a preto sa môžete cítiť ako by ste spali len polovicu z tohto času. Takéto narušenie spánku môže byť spôsobené aj chrápaním, nadváhou alebo bolesťami hlavy, ktoré vás zo spánku vytrhávajú.
 

Budík zabíja naše driemanie i spánok

Problém stálej ospalosti môže mať čo do činenia s tým, v akej fáze spánku sa prebudíte. V preklade to znamená, že ak sa prudko prebudíte a nachádzali ste sa vo veľmi hlbokom spánku, môže podľa klinického psychológa Michaela J. Breusa, Ph.D. dôjsť k tzv. spánkovej opitosti. Prepadne vás pocit dezorientácie, šoku a aj po niekoľkých minútach alebo hodinách odkedy ste vstali, sa cítite, ako keby ste vstávali pred piatimi minútami. Dokázať ovládať svoje telo počas spánku, je pre mnohýh nepredstaviteľné. Existujú ale aplikácie na mobil, ktoré zaznamenávajú váš spánok a budík tak prispôsobia na moment, kedy ste v ľahkom spaní.