Pochúťky pre maškrtné jazýčky
Dnešný svet nepozná hraníc, tobôž nie v oblasti gastronómie.
Suroviny, ktoré sme kedysi zaraďovali do kolónky exotické, sú dnes v našich končinách dostupné. Preto ich môžeme zaradiť do jedálneho lístka aj pri slávnostných pohosteniach. Prinášajú so sebou chute, vône a farby iných národných kuchýň a na stole sa väčšinou pekne vynímajú.
Kaviár
Pod pojmom kaviár rozumieme rybie ikry, teda vajíčka, ktoré sa získavajú z vaječníkov rybích samičiek. Pravý kaviár si doprajú len ozajstní a hlavne majetní labužníci. Veď 10 gramov najkvalitnejšieho sivočierneho kaviáru stojí aj viac než 70 eur. Vyrába sa totiž z jeseterov, ktorých je čím ďalej, tým menej. Nepravý kaviár sa získava napríklad z lososa, tuniaka, ale aj kapra. Aj tu sa však nájdu kvalitné druhy. Ružový lososí kaviár konzumujú Rusi dlhé stáročia.
Pršut
Balkánsky pršut alebo talianske prosciutto sú tenké plátky sušenej šunky a vyrábajú sa v každej stredomorskej krajine, dokonca regióne, špecifickým spôsobom. Každý pršut má potom svoju typickú chuť, vôňu, konzistenciu a farbu. Bez pršutu sa na stredomorskom pobreží nezaobíde žiadne posedenie s priateľmi, žiadna recepcia, oslava či slávnostný obed. Pršut pôsobí ako rozpúšťadlo pre rôzne vitamíny, preto ho môžeme servírovať so zeleninou i s ovocím.
Kapary
Kapary sú neotvorené puky tropickej rastliny s názvom kapara tŕnistá. Olivovozelené puky sa vyznačujú pikantnou chuťou. Platí pravidlo, že čím menší a mladší púčik, tým lepšie chutí. Kapary patria k moru a morskej kuchyni. Sú pochúťkou najčastejšie používanou k rybám, zverine, do paradajkových a vínnych omáčok, najrôznejších šalátov a tiež niektorých druhov pizze. Výborná je kombinácia kapár a smotanových omáčok, ktorým dodá pikantnosť a príjemnú kyslosť.
Losos
Ružovooranžové mäso z lososa je radené medzi top potraviny, a to hlavne vďaka obsahu nenasýtených mastných kyselín omega 3. Nedostatok týchto látok môže mať za následok suchú pokožku, únavu, lámavosť vlasov a nechtov, zápchu, poruchy sústredenia, depresie a bolesti kĺbov. Lososa môžeme podávať aj v surovej úprave s kôprovou marinádou, ale bežnejšie je jeho krátke varenie, dusenie či zapekanie. Obľúbený je údený losos alebo tatársky biftek z lososa.
Cherry paradajky
Cherry paradajky sú všestrannou a na živiny bohatou plodinou, ktorá prospieva nášmu zdraviu v mnohých podobách - od čerstvých plodov až po paradajkovú šťavu. Paradajky sú základom mnohých omáčok a šalátov. Sú dôležitým zdrojom vlákniny a vitamínov, po tepelnom spracovaní vynikajú obsahom prírodného antioxidantu lykopénu. Paradajková šťava sa pije v hojnej miere, rovnako je aj zaujímavou ingredienciou miešaných alkoholických nápojov.
Olivy
Ak by sme chceli nájsť potravinu, ktorá je zdravá, obsahuje vitamíny, nepriberá sa po nej a hodí sa takmer ku všetkému, tak olivy spĺňajú všetky tieto požiadavky. Sú zdravé a hlavne nemajú veľký obsah kalórií. Olivy sú v Stredomorí nielen dôležitým zdrojom oleja, ale tiež chutným predjedlom či delikatesou. Zrejúce olivy menia farbu zo zelenej na fialovú až čiernu. Čerstvo odtrhnuté majú horkú chuť, tej sa zbavia až v soľnom kúpeli a lúhovaním.
Text: magazín Varecha
Foto: SHUTTERSTOCK