Presunúť na hlavný obsah

Jemná irónia Jane Austenovej baví čitateľov už dve storočia

Lifestyle

Svet zvodný ako popoludňajší čaj ponúka vo svojich románoch Jane Austenová.

Jemné komédie mravov tejto britskej autorky sa vracajú stále znovu, v nových knižných vydaniach aj na obrazovkách a plátnach kín. Svoj vycibrený rozprávačský štýl doviedla k dokonalosti v románe Pýcha a predsudok, od ktorého prvého vydania uplynuli práve dnes dve storočia.

S typickou jemnou iróniou tu opisuje esenciu vtedajšieho vidieckeho sveta. Osou diania je spoločenská a hospodárska situácia tamojšieho džentlmena, vzdelaného, ale nepraktického pána Benneta. Všetko začína slávnou vetou: "Svetom panuje skalopevné presvedčenie, že slobodný muž, ktorý má slušné imanie, sa nezaobíde bez ženušky."

Dielo, v ktorom sa dcéra pána Benneta Elizabeth cez matkin odpor a spoločenské predsudky zamiluje do šľachtica Fitzwilliama Darcyho, vzniklo v listovej forme v rokoch 1796 až 1797 pod názvom Prvé dojmy. Vydavateľ však túto prózu odmietol. Po niekoľkých revíziách vyšla ako Pýcha a predsudok.

Austenovej diela sa vyznačujú  presne charakterizovanými postavami, ktorých pochabosť, lakomosť, márnivosť i pretvárku vedela nielen jasne rozpoznať, ale aj výborne opísať svojím úsporným štýlom s vtipnými replikami. Výsledkom bola próza taká moderná, že sa dá len ťažko uveriť, že autorku delia od súčasnosti dve storočia. A že v podstate celý život prežila na neveľkom priestore anglického vidieka, na mieste presne vymedzenom (a obmedzenom) postavením príslušníčky vyššej strednej triedy.

I jej každodenná existencia bola určená pokojnou rutinou domácich prác, čítania či záhradníčenia, ktoré čas od času spestrovali návštevy blízkych aj vzdialenejších priateľov a príbuzných, plesy a nákupy. "My aspoň navštevujeme dobré dva tucty rodín," namieta v Pýche a predsudku matka Bennetová a má tým na mysli na svoju dobu rušný spoločenský život. 

Austenová pochádzala z početnej a nezámožnej rodiny vidieckeho farára, ktorý deti sám vzdelával a dodával im tucty kníh. Za 41 rokov svojho života zažila len veľmi málo, nikdy sa nevydala a nikdy, ako bystro poznamenala Virginia Woolfová, nemala ani vlastnú izbu. Svojím starostlivo utajovaným písaním zarobila za život 700 libier a jej knihy  vychádzali s dodatkom "od dámy". Aj dnešným čitateľom v nich dáva nahliadnuť do sveta tak  atraktívneho, aby v ňom nachádzala univerzálne ľudské charaktery a konflikty a spolu s nimi sa im vysmievala.

Skutočný austenovský boom odštartoval v polovici 90. rokov 20. storočia a priniesol filmové verzie štyroch jej románov - Rozumu a citu, Emmy, Mansfieldskeho sídla a Pýchy a predsudku.

Text: ČTK
Foto: SHUTTERSTOCK