V životopise sa vyvarujte gramatických chýb aj nevhodného emailu
Životopis je prvým kontaktom medzi uchádzačom o prácu a potenciálnym zamestnávateľom.
Môže rovnako zaujať, ako aj odradiť. Pri jeho zostavovaní a písaní sa preto treba vyvarovať viacerým chybám, ktoré môžu zamestnávateľa odradiť, aby uchádzača vôbec pozval na pohovor.
Vyvarovať sa treba v prvom rade gramatickým chybám. "Hrúbky či preklepy dokážu naozaj odradiť. A zvlášť pri pozíciách, od ktorých sa vyžaduje komunikácia či už s klientom alebo zákazníkom," radí spoločnosť Adecco.
Pozor si treba dať aj pri emailovej adrese. Zlé svetlo na životopis môže vrhať kontakt typu cicuska123@ alebo sandokan05@. Podobné adresy naznačujú, že uchádzač nerozumie dôležitosti vlastnej prezentácie a dôveryhodnosti. Rovnaké pravidlo platí aj pri fotografií. Vyvarovať sa treba napríklad obrázkom dovolenky pri mori v bikinách.
Nevhodné je v životopise podrobne rozoberať osobné a súkromné informácie a neoplatí sa uvádzať ani falošné alebo skreslené informácie o predchádzajúcich skúsenostiach.
"Notoricky zavádzajúce sú uvádzané znalosti cudzích jazykov - ruštinu ovládame ešte zo základnej školy a čeština je nám vlastná z polročného pobytu na montáži. Nie je výnimkou, že často sľubní kandidáti o prácu stroskotajú práve na skreslených informáciách o úrovni znalosti jazyka už na pohovore najmä vtedy, ak sa hlásia na pozíciu, kde je táto znalosť podmienkou," upozorňuje Peter Slafkovský zo spoločnosti Adecco.
Text: TASR
Foto: SHUTTERSTOCK