Vanilka – elixír eufórie
Vanilka je jedno z najjemnejších korení, pôvodom z Nového sveta.
Vanilkové struky oceňovali pre ich afrodiziakálne a euforizujúce vlastnosti. Vôňa vanilky silne upokojuje a harmonizuje, rozjasňuje náladu, mierni depresie a ohrieva, pôsobí pri stavoch úzkosti a strachu, nočných morách, frustrácii, pocitoch chladu či proti poruchám spánku.
Do nápojov i čokolády
Vanilku poznali a pestovali dávno pred príchodom európskych dobyvateľov pôvodní obyvatelia Mexika. Používali ju ako vonnú prísadu do obľúbených nápojov z kakaových bôbov a čokoládových placiek, ktoré už vtedy vyrábali. Na ochutenie čokolády sa vanilka používa dodnes.
Vanilkový extrakt
Výroba vanilkového extraktu je jednoduchá. Základnou surovinou sú vanilkové struky, ktoré sa pozdĺžne rozrežú alebo nasekajú na malé kúsky a zalejú alkoholom. Všeobecne zaužívaný pomer je 25 strukov na liter alkoholu. Takto spracované vanilkové struky sa 6 mesiacov lúhujú. Potom treba struky vybrať a extrakt prefiltrovať.
Recyklované struky
Struky vanilky si aj napriek vysokej cene udržujú svoje miesto na trhu. Výhodou pravej vanilky oproti synteticky vyrábanému vanilínu je možnosť niekoľkonásobného použitia - struk necháme niekoľko dní v cukre, potom ho umyjeme a môžeme použiť znovu. Takto sa používa aj pri aromatizácii mlieka či studených omáčok.
Rýchly recept: Vianočné čajové pečivo
Potrebujeme:
250 g masla
250 g rastlinného tuku
2 vajcia
200 g práškového cukru
600 g hladkej múky
vanilkový struk
džem na zlepovanie
200 g čokolády na varenie
Postup:
1. Nakrájané zmäknuté maslo a tuk zmiešame s vajcami a práškovým cukrom, ušľaháme a postupne pridávame múku zmiešanú s nadrobno nasekanou vanilkou.
2. Cesto dáme do cukrárskeho vrecka a na plech vyložený papierom na pečenie nastriekame v dostatočnej vzdialenosti od seba malé kolieska.
3. Kolieska upečieme v rúre predhriatej na 180 °C dozlatista. Necháme vychladnúť a potom ich po dvoch spájame džemom a namáčame v čokoláde.
Tip lenivého labužníka
Tri vajcia ušľaháme vo vodnom kúpeli so 4 lyžicami cukru a vanilkovým cukrom, necháme vychladnúť, zmäknuté maslo vyšľaháme, postupne pridávame k vychladnutej žĺtkovej zmesi, kašu znovu ušľaháme a pridáme trochu rumu.
Ďalšie recepty nájdete na stránke Varecha.sk
Text: magazín Varecha
Foto: SHUTTERSTOCK