Presunúť na hlavný obsah

Deväť najčastejších chýb predvianočného utrácania

Lifestyle

Obklopení vianočnou atmosférou máme tendenciu správať sa pri nákupoch iracionálne, strácame pud finančnej sebazáchovy a porušujeme pravidlá, ktorých sa držíme počas roka.

Mnohí z nás sa dokonca pre potešenie najbližších neváhajú zadlžiť. Viete, na čo si dávať pozor a akým prehreškom sa vyhnúť?

1. Nedostatočné plánovanie rodinných financií
Držte sa svojho rozpočtu a možností. "Ľudia počas Vianoc často porušujú pravidlá rodinného rozpočtu. Dôvodom je aj to, že nie sú vopred rozhodnutí, koľko peňazí chcú a zároveň môžu na darčeky minúť. Kľúčom k úspechu nie je len presne zostavený rozpočet, ale aj udržanie výdavkov v limitoch vlastných možností," vysvetľuje Ivana Šuňová - výkonná manažérka spoločnosti Partners Group SK.

2. Chýba presný zoznam
Po tom, ako poznáte maximálnu sumu, ktorú vám rodinný rozpočet umožní vyčleniť na darčeky, pripravte si zoznam ľudí, ktorých chcete obdarovať. Na nákupy nevyrazte bez zoznamu konkrétnych darčekov, ktoré chcete kúpiť ale aj sumy, ktorú môžete za darčeky zaplatiť.

3. Vyčerpanie "železnej" rezervy
Nesiahajte na rezervu na horšie časy. "V predvianočnom období ľudia veľmi často siahajú na svoje rezervy, ktoré mali odložené na horšie časy, napr. pre prípad straty zamestnania, choroby alebo iné nepredvídateľné udalosti. Vaša železná rezerva má svoj účel a v prípade potreby za ňu budete veľmi vďační," radí finančná poradkyňa.

4. Neefektívnosť využitia vianočných odmien
Peniaze "navyše" použite na oddlženie či vytvorenie rezervy, nie ďalšie zadlženie. Vianočné odmeny si málokto odloží. V tom lepšom prípade ich ľudia minú a v tom horšom použijú ako akontáciu pri nákupe na splátky, čím sa vďaka vianočnej odmene zadlžia.

5. Zadlženie sa
Nezadlžujte sa, aby ste darčekom urobili dojem. Často sa zabúda na staré známe - prikrývaj sa len takou perinou, na akú máš. "V posledných rokoch ľudia príliš často kupujú darčeky, ktoré si nemôžu dovoliť - na úver, resp. na splátky, čím ich výrazne preplatia. Alebo sa dajú zlákať 0% navýšením, ktoré znie síce dobre, no ide len o skrytie ceny úroku do ceny tovaru," upozorňuje Ivana Šuňová.

6. Nízka odolnosť voči marketingu
Uvažujte triezvo, nie pod vplyvom reklám. Odolať dômyselným marketingovým metódam predajcov v podobe reklám, vianočných zliav a akcií, nie je pre každého jednoduché. "Dojem obrovskej výhodnosti vianočnej ponuky sa obvykle rozplynie spolu s nástupom povianočných zliav," vystríha Ivana Šuňová. 

7. Vyhrávajú emócie nad rozumom
Klaďte si pri nakupovaní kritické otázky. Niekoľkokrát! Pre nákupné správanie v predvianočnom období je príznačný fenomén tzv. emočných nákupov. Ľudia kupujú veci, ktoré by inak nekúpili a za ceny, ktoré by za ne inokedy nezaplatili. Často to robia s nezmyselným odôvodnením: "Veď sú Vianoce..."

8. Dokupovanie?!
Nakupovanie darčekov s predstihom a bez stresu je správne. No ak ste ich zaobstarali už v októbri (keďže obchodníci začínajú vianočnú sezónu čoraz skôr), s blížiacimi sa Vianocami nepodľahnite pokušeniu na "dokupovanie" ďalších a ďalších darčekov.

9. Nákupy na poslednú chvíľu
Internet vám ušetrí čas (a peniaze). V prípade, že nemáte dostatok času na nákup darčekov a nechali ste si to na poslednú chvíľu, využite radšej možnosť nákupov cez internet. Nemusíte nikam chodiť a môžete si vybrať z množstva tovarov v pohodlí svojej domácnosti. Zároveň máte možnosť porovnať si ceny, ktoré sú obvykle nižšie, ako v kamenných obchodoch.

Text spracoval: zg, pre oŽene.sk, tlačové materiály 1st Class Agency
Foto: SHUTTERSTOCK